Образ Туркіна в оповіданні Чехова «Іонич»

Вже в першому розділі оповідання А. П. Чехова «Іонич» ми знайомимося з сім’єю Туркиных. Іван Петрович Туркін – голова веселого гостинної родини. Його характер розкривається протягом усього твору, хоча цей спосіб не завжди діє на першому плані. Туркін живе в нудному провінційному містечку і є такий собі пам’яткою його. Саме сім’ю Туркіна городяни радять відвідати Дмитра Старцева.

Зовнішність героя – перше враження про нього читача. А. П. Чехів зазначає, що Туркін «повний, красивий брюнет з бакенбардами». «Лощенная» оболонка – деталь, що свідчить про сите життя чоловіка. Поступово характеристика поповнюється звичками, особливостями поведінки і рисами характеру.

Виявляється, Петро Іванович – ініціатор благодійних вистав. Правда, автор не говорить, чи дійсно вони влаштовувалися з метою благодійності або ж мав місце «показушний» ефект, така собі самореклама. Такі висновки напрошуються самі собою в ході подальшого знайомства з героєм. Примітно, що Туркін в спектаклях волів грати генералів, тобто можна зробити припущення про владному характері і високої самооцінки.

Іван Петрович славився в місті як веселун. Він «знав багато анекдотів, шарад, приказок, любив жартувати і жартувати». Близькі і знайомі вважали це талантом чоловіки. Також він умів «маскувати» свої жарти під серйозним виразом обличчя, дуже любив показувати іншим свою дотепність. Дотепні задачки, жарти так і сипалися з нього. Часто їх було складно зрозуміти, так як герой «говорив на своєму незвичайному мовою».

Здається, що в характері та зовнішності героя оповідання «Іонич» все чудово, але якщо придивитися до нього пильніше, можна помітити, що це людина-пустушка. Він не цікавиться нічим, крім власної слави і популярності.

Іван Петрович любив послухати романи своєї дружини і доньчине гру на роялі. Він знаходив їх вміння прекрасними і вмів переконати в цьому гостей. Туркін потурає своїй дружині, лише б та не переставала дивувати своїми талантами, а також всіляко балує єдину дочку. Туркін був свідком розвитку відносин своєї дочки і Дмитра Ионыча. Він здогадувався, як Катерина надходить з молодим чоловіком, але навіть не намагався втрутитися і допомогти «стати на вірний шлях». Таким чином, Івана Туркіна можна вважати частково винним в тому, як склалася доля молодих людей.

В кінці розповіді ми бачимо Туркіна через кілька років. Він постає в колі своєї сім’ї: постарілий, посивілою подружжя і змученою дочки. Сам же Іван Петрович «анітрохи не змінився і як і раніше все гострить і розповідає анекдоти». Цієї невигадливої фрази автор натякає, що духовний розвиток людини зупинилося, не дивлячись на події, що відбулися в його житті.

Образ Івана Петровича Туркіна з оповідання Антона Павловича Чехова «Іонич» – ще один доказ того, що не завжди красива оболонка свідчить про багатому духовному світі.