Образ Софії в комедії Фонвізіна «Недоросль»

Комедію «Недоросль» Денис Іванович Фонвізін написав у далекому 1782 році. Однак і в наш час вона залишається актуальною. Порушені у п’єсі проблеми виховання мають прояви і сьогодні. Письменник використовує яскраві прийоми сатири. Так, наприклад, герої мають імена і прізвища, що співвідносяться з їх справжньою сутністю: Скотинин, Правдін, Стародум та інші.

Головний жіночий образ – Софія, чиє ім’я означає «мудрість». Дівчина є племінницею Стародума. Так само він стає її опікуном, коли Софія втрачає своїх батьків. На час від’їзду з міста Стародума дівчину «беруть під своє крило» Простаковы. Проте роблять вони це не з добрих спонукань, а з метою обікрасти Софію. От тільки їх плани хоч і злочинні, але занадто очевидні і прості. Дівчина дивиться на це сімейство з іронією. Адже вона, на відміну від Простаковых, має хорошу освіту. Софія – розумна, насмешлива, але разом з тим добра і чесна. Її мудрість не тільки в розумі, але й в душі.

Через якийсь час Софія отримує лист від Стародума, який повідомляє, що робить її своєю спадкоємицею. Простакова охоплена тепер нав’язливою ідеєю видати заміж дівчину за свого сина Митрофана, підлітка. Головна героїня шанобливо ставиться до старших, вважає, що до них потрібно ставитися з покірністю. Але коли справа стосується її почуттів, то тут Софія впевнена, що має право відстоювати своє право на любов і дружбу. І тому не хоче виходити заміж ні за Митрофана, ні за Скотинина, який теж мріє заволодіти її маєтком.

Софія закохана в Мілона, якого вважає гідним чоловіком. Коли він зупиняється в їх поселенні, то дівчина розповідає про спроби Простакової видати її заміж за іншого. Молодий чоловік ревнує, але коли бачить, який Митрофан, то насміхається над ним.

Коли повертається Стародум, Софія знову опиняється у скрутному становищі. Адже він мріє видати її заміж за якогось гідного людини на його думку. Дівчина набирається сміливості і чесно зізнається, що вже давно закохана в Мілона. Дядько, в кінці кінців, схвалює вибір племінниці.

Простакова просто так не здається і намагається перешкодити щастя Софії і видати все-таки її заміж за сина. Її план не вдається, закохані об’єднують зусилля і виграють битву за любов. Простакова може понести покарання за злонравие, але Софія прощає її, тому що щаслива.

Головна героїня – ідеалізований позитивний персонаж комедії, де занадто багато іронічно прописаних героїв. Вона – світла душа, яка притягує до себе інших позитивних персонажів, таких як Правдин, Стародумов. Дівчина вірить, що пошана і стан люди повинні отримувати за свої заслуги, а не за допомогою підступності. Героїня – образ жінки, яка наділена не тільки чуттєвістю, але і умінням розумно мислити, боротися за своє щастя і свободу.

Комедія «Недоук» – це «людська» комедія, створена з галереї яскравих образів, які представляють різні верстви суспільства. Проблема виховання є у творі центральної, а вже від неї виходять інші проблеми.