Образ Сергія в нарисі Лєскова «Леді Макбет Мценського повіту»

Сергій, є найяскравішим чином у нарисі Лєскова «Леді Макбет Мценського повіту». Шляхом обману, інтриг і смертей невинних людей, чоловік «прокладає собі шлях від простого «селюка» практично до «пана». Однак з-за жадібності, чоловік у підсумку стає засудженим і «йде по етапу». Але до цього моменту, він встиг зробити безліч злочинів.

Як же потрапив Сергій суспільство до Катерині Ізмайловій? Автор розповідає, що з-за любовних зв’язків з колишньою хазяйкою, чоловікові довелося поміняти місце проживання. Але вчинені помилки не стали уроком для фатального красеня, і він почав доглядати за Ізмайлової, поки її чоловік був у від’їзді.

Спочатку, це були лише поодинокі і незначні побачення, але пізніше, Сергій став вхожий не тільки будинок, але і в пастель до молодої і тимчасово самотньої купчисі. Його визнання в любові, в буквально сенсі звели жінку з розуму, а бурхливий ночі, в результаті, підштовхнули на самий розпачливий крок. Жінка отруїла свекра щурячою отрутою, після того, як той викрив Сергія у «пригоді» до невістки і жорстоко покарав. Все виглядало так, як ніби старий помер своєю смертю, тому його поховали, не чекаючи приїзду сина.

Сергій почав тиснути на молоду купчиху. Він говорив, що його мучить сама думка того, що повернеться Зиновій Борисович, і їх стосункам прийде кінець. Чоловік клявся їй у любові, всіляко ублажав і догоджав наївною Катерині Львівні. Зрештою, Сергій сказав, що одружився б на ній, якщо не чоловік…

Між тим, чутка дійшла до Зиновія Борисовича про смерть батька і про безнравственном поведінці дружини. Він раптово повертається додому, з метою викрити і покарати зрадницю Сергія. Однак коханці були готові до такого несподіваного візиту. Сергій допоміг Катерині вбити чоловіка і заховати його тіло в льох.

У читача мимоволі виникає питання, невже він настільки закоханий у Катерину Львівну, що готовий заради неї піти на злочин?! Зовсім ні! Чоловік не любить купчиху, однак він чітко розуміє, що саме завдяки зв’язку з нею, може жити безтурботно. Йому не треба буде багато працювати, а ставши її чоловіком він автоматично стане бути володарем всього, чим володіли Измайловы.

Про Сергія з самого початку ходили чутки, ніби він мінливий. Однак Катерину це не засмучувало. Вона була сліпа і палко вірила в його любов.

Однак солодке життя молодих різко обірвалася з новиною про маленькому спадкоємця – племінника Зиновія Борисовича. Сергій побачив у цьому дитині справжню загрозу до багатого і щасливого життя. Він став налаштовувати Ізмайлову, і після недовгих переконань – жінка здалася. Коханці разом вбивають і хлопчика.

Тільки Сергій не здогадувався про те, що чутка про них з Катериною давно ходила не хороша і саме в момент вбивства племінника – за ними через вікно спостерігали.

Так «фатальний серцеїд» і Ізмайлова були засуджені. Вони були змушені зізнатися у злочинах. А по дорозі до місця укладання, чоловік різко перестав плекати любов до Ізмайлової. Він знайшов собі нове захоплення в особі іншій молоденької дівчини. Тим самим чоловік змусив зробити нове вбивство страждає від зради Катерину.