Проблематика роману Замятіна «Ми»

Роман російського письменника Євгенія Замятіна «Ми» написаний у 1920 році. Початок минулого століття було ознаменовано непростою політичною ситуацією, тому твори подібного роду були популярні в усьому світі. Хоча конкретно це довго не видавалося в самій Росії. Наші читачі змогли познайомитися з романом Замятіна тільки в 1988 році.

Глибокий зміст, який автор заклав у свій твір, стає зрозумілим вже з заголовка: ми – колективне мислення і життя, якої дотримувалися більшовики. Окрема особистість відсувається на другий план. Її бажання та думка не беруться в розрахунок.

Дія роману розгортається в далекому майбутньому. Однією з провідних тем стає життя радянської людини в тоталітарній державі. «Ми» – роман у формі щоденникових записів, які веде інженер з порядковим номером Д-503, адже імен там просто немає. Але ні сучасна форма, ні далеке майбутнє не знімають з порядку проблем, які стоять на піку у всі часи.

Головна з них – це людське щастя і шляхи його досягнення. Світ майбутнього держави ідеальний і стерильний, немає навіть сумнівів у його досконалості. Але панує в ньому не рівність, а зрівнялівка. І індивідуальність людини зводиться до нуля. Особистість – просто гвинтик у величезній машині влади.

Життя людей підпорядкована суворим розкладом, всьому визначено чіткий час: прийому їжі, сну, походу на роботу і навіть інтиму. І що найстрашніше, жителі не противляться цим порядків. Вони вже звикли до цього. Нічого одна від одної не приховують, що живуть в прозорих будинках. Це сіра безлика маса в однакових шатах.

Крім названої проблеми на сторінках роману заявлена і ще одна – проблема влади. Показовим у цьому відношенні стає опис виборів Благодійника, так точно показане Євгеном Замятіним. Є тільки одна кандидатура, і люди навіть не замислюються, що можна запропонувати ще когось. Результати виборів відомі задовго до того, як вони будуть проведені.

Автор вводить у сюжет також ситуацію революції. Частина робочих раптом наважуються на бунт, вони не хочуть більше жити за прийнятими законами і порядками. Головний герой опиняється в числі революціонерів. Він знаходить душу, може відчувати, а не жити тільки логікою і розумом. Д-503 закохується, але кохана гине, а йому проводять операцію, після якої він зовсім втрачає здатність відчувати емоції.

Таким чином, можна говорити про те, що на сторінках свого відомого роману «Ми» Євген Замятін описав розвиток тоталітаризму і диктатури. Його твір – сигнал про небезпеку. Втрата індивідуальності може призвести до сумних наслідків. Навіть згубним для тих, хто став частиною цієї суворої системи.

Роман не тільки цікавий, але і важливий для розуміння політичної ситуації початку 20 століття.