Образ міста в оповіданні Чехова «Іонич»

Місто в творах А. П. Чехова неодноразово ставав об’єктом досліджень літературознавців. Особливий інтерес викликав місто в оповіданнях, написаних Антоном Павловичем після 80-х. адже він слугує не лише фоном подій, але і виступає як окремий образ.

В оповіданні «Іонич» образ міста з’являється «вже в перших рядках. Автор не дає йому назви, обмежуючись скороченням «С.». Такий прийом дозволяє натякнути, що перед читачем збірний образ провінційного населеного пункту. Антон Павлович Чехов показує як внутрішнє сприйняття міста, так і зовнішнє: «приїжджі скаржилися на нудьгу і одноманітність життя, то місцеві жителі, як би виправдовуючись, говорили, що, навпаки, в С. дуже добре…».

Перше враження від С. подвійне, адже не знаєш, кому вірити – приїжджим або місцевим. Авторська ж іронія підказує, що містечко дійсно не відрізнявся яскравістю. Місцевим ж, мабуть, рідко бували за межами свого міста, він здавався досить непоганим. Вони задовольняються малим: бібліотекою, театром, клубом і балами. Головною «пам’яткою» вважаються «розумні, цікаві і приємні сім’ї».

Таким чином, автор плавно переміщує смислове навантаження на жителів міста, які краще всякого зовнішнього антуражу характеризують його. А. П. Чехів знайомить з родиною Туркиных. Вони жили на головній вулиці і були відомі кожному, хто хоч раз побував у С.. Туркины любили влаштовувати пишні прийоми, на яких кожен член сім’ї міг показати свої таланти.

Дмитро Старцев, який нещодавно приїхав у місто, – гість, здатний оцінити прийом і його господарів об’єктивно, на відміну від місцевих гостей. Його кілька розчарували таланти Туркиных, адже розповіді городян обіцяли більше. Автор з іронією говорить про те, що бачить земський лікар, і ми розуміємо, що С. – дійсно нудний і сірий, раз його мешканці так цінують подібні «розваги».

У кількох розділах міські пейзажі практично не фігурують, обмежуючись генделиками, які відвідує Дмитро Старців і садибою Туркиных. Небагаті екстер’єри натякають на те, що показати в місті особливо нічого. У другій частині читач має можливість «побачити» міське кладовище. Сюди Дмитра Ионыча запросила Катерина Іванівна. Цей локус більше служить для розкриття образу лікаря, але можна тлумачити і більш широко. Тихе кладовище, в якому немає життя – символ душі таких городян, як Туркины.

Але навіть кладовище таїть у собі предмет гордості жителів С. – пам’ятник Деметти співачці італійської опери, яка колись була проїздом у місті. Ключове слово «проїздом», тобто до історії міста вона практично не мала відношення, але ж яка це «честь» приймати таких гостей. Так чому б не поставити пам’ятник іноземкою, щоб потім розповідати приїжджим і нащадкам легенди про нього? Ця деталь досить промовиста.

Образ губернського міста С. створюється не з панорамних пейзажів, а з лаконічних описів і художніх деталей. До головним же висновків підштовхують образи «найдостойніших жителів» С.