Історичний твір 1265-1305

1265-1305 рр. – один з ключових періодів в історії становлення єдиного Російського держави. В цей час виникло і набрало чинності Московське князівство, якому судилося стати центром тяжіння всіх російських земель. Першим московським князем став Даниїл Олександрович.

Олександр Невський помер у 1263 р. і залишив дворічному Данилу дуже скромний доля – Москву. Досягнувши повноліття, Данило Олександрович став повноправним господарем нового Московського князівства. В 1277 р. великим князем Володимирським став його старший брат Дмитро. Подібно до батька, він приділяв велику увагу Новгороду і послабив контроль над північно-сходом. В результаті у 1281 р. проти Дмитра виступив рідний брат – Андрій Олександрович, який привів з собою монголо-татарські війська.

Дмитро втік до Швеції, але вже через рік повернувся і спробував повернути хоча б новгородське князювання. До відкритого зіткнення не дійшло: супротивники уклали мирну угоду. Але в 1284 р. Дмитро Олександрович домігся в Орді прав на велике Володимирське князювання. Андрій поступився, але став готуватися до продовження боротьби. Склалися дві протиборчі коаліції руських князів, що підтримують суперників. Данило Московський належав до табору старшого брата Дмитра. При цьому він вів досить обережну політику, намагаючись не допустити руйнування Московського князівства.

Розв’язка конфлікту сталася у 1293 р., коли Андрій Олександрович поскаржився на старшого брата Орду і домігся від хана Тохты проведення карального походу проти Дмитра і його прихильників. Похід очолив брат хана – Дюденя. “Дюденеву рать” сучасники порівнювали з навалою Батия. Північно-Східна Русь була повністю розграбована. В тому числі була взята і спустошена Москва.

Сини Олександра Невського все ж змогли укласти мир, але Дмитро, не витримавши приниження, помер. У 1294 р. на великокнязівському князювання сіл Андрій Олександрович. Проти нього відразу ж склалася нова коаліція, що складається з сина Дмитра – Переяславського Івана, Михайла Тверського і Даниїла Московського.

Союз цих трьох князів мав велику силу. Це проявилося на князівському з’їзді 1296-1297 рр. у Володимирі, коли Данило, Михайло та Іван змусили Андрія Олександровича відмовитися від домагань на Переяславль. Велику роль при цьому зіграв Данило Московський. Після з’їзду Іван Переяславський вважав Данила своїм покровителем і через п’ять років, помираючи, заповів йому своє князівство.

В московсько-тверському військовому союзі лідерство поступово переходить до Данила. Московський князь був блискучим політичним стратегом і всіма силами посилював своє князівство. У 90-х роках XIII ст. він зумів приєднати до Москви Можайськ.

Найуспішнішою військово-політичною акцією Данила став Рязанський похід 1301го. Він був спрямований проти зібрався в Рязані великого монголо-татарського війська. Данило здобув перемогу, захопивши при цьому в полон рязанського князя Костянтина. Тримаючи його в заручниках, Данило приєднав до Москви Коломну.

У 1302 р. помер Іван Переяславський. Данило Олександрович, посилаючись на його заповіт, захопив Переяслав. На осінь 1303 р. був призначений князівський з’їзд, який мав винести остаточне рішення про долю князівства. Взяти участь у з’їзді Данилу перешкодила раптова смерть навесні 1303 р.

Справа Данила успішно продовжив його син – Юрій Данилович. З 1304 почалося багаторічне протистояння Москви і Твері. В 1305 р. Юрій Данилович і Михайло Тверській окремо один від одного відвідали Орду. Велике князювання Володимирське перейшло до Михайла, але Юрій також витяг із цього неабияку вигоду, домігшись визнання ханом Московського князівства.

За князювання Данила Олександровича Москва стала центром самостійного князівства. Його вміла політика “тихої експансії” призвела до серйозного посилення Московського князівства. Яскраве підтвердження – визнання Ордою в 1305 всіх територіальних придбань московського князя.