Історичний твір 1303-1325

1303-1325 рр. – час князювання в Москві сина Данила Олександровича – Юрія Даниловича. За цей чималий термін він зумів домогтися отримання титулу великого князя і збільшити територію Московського князівства.

Відразу ж після смерті Данила 1303 р. Юрій Данилович дав зрозуміти, що докладе всіх зусиль до подальшого розширення свого князівства. Він утримав за собою захоплений Данилом Переяславль і разом з братами захопив Можайське князівство.

В 1304 р. помер великий князь Андрій Олександрович, доводився Юрієві дядьком. Згідно “лествичному порядку” право на велике княжіння належало Михайлу Тверському. Однак до цього часу старшинство частіше вирішувалося за допомогою сили. У цьому Юрій не поступався Михайлу і відправився в Орду в надії отримати ярлик на велике князювання.

В Орді не бачили великої різниці між Юрієм і Михайлом. Ярлик на велике князювання повинен був дістатися той з князів, хто пообіцяє платити більш багату данину. Михайло Тверській перевершив в обіцянках Юрія і став великим князем.

Повернувшись з Орди, в 1305 р. Михайло вирішив помститися супернику і пішов війною на Москву. Результати походу невідомі, проте в 1308 р. Михайло повторив спробу. Москву він взяти не зміг, але грунтовно розорив її околиці. За цей час Юрій встиг приєднати до свого князівства Коломни.

У 1313 р. Михайло вирушив в Орду з метою вклонитися нового хана Узбека. У його відсутність новгородці запросили Юрія до себе на княжіння.

В 1315 р. Юрій теж поїхав в Орду, де прожив два роки. За цей час московський князь домігся великого розташування хана Узбека і навіть взяв у дружини його сестру Кончакові. Повернувшись до Москви в 1317 р. разом з впливовими монгольськими послами, Юрій Данилович негайно вирушив до Твері, спустошуючи землі князівства. Недалеко від міста відбулася битва, в якій Михайло здобув повну перемогу. Юрій утік у Новгород. Його сім’я була взята в полон. Монгольська дружина Юрія померла в полоні.

Зібравши нове військо, Юрій Данилович знову попрямував до Твері. Однак противники змогли домовитися про перемир’я. Було вирішено, що обидва князя для вирішення проблеми вирушать разом в Орду.

Юрій підступно вбив посла Михайла, який привіз умови мирного договору, і поодинці поспішив виїхати до Орди. Московський князь разом з супроводжували його на Русі монгольськими послами обмовили Михайла. Найбільше Узбека обурила смерть сестри. Михайло був викликаний в Орду і в кінці 1318 р. страчений.

Юрій повернувся в Москву в 1320 р., з ярликом на велике князювання. Він уклав дуже вигідний мир з Твер’ю і Рязанню, а також посадив на князювання в Новгороді свого брата Афанасія.

Коли Афанасій у 1322 р. помер Юрій Данилович сам перебрався в Новгород. Тут він успішно воював зі шведами, заклав нове місто-фортеця Горішок. На наступний рік Юрій відбив набіг литви і захопив Устюг.

Поки Юрій воював на західних кордонах, проти нього почав діяти Дмитро Тверській. Він побував в Орді з доносом на Юрія, в якому звинувачував московського князя у приховуванні данини. В 1324 р. Юрій разом з Дмитром Тверським були викликані в Орду для розгляду. Згідно літопису, Дмитро вбив противника, а потім був сам страчений ханом Узбеком.

Юрій Данилович став продовжувачем політики свого батька, спрямованої на посилення Московського князівства. Близькі стосунки з ханом Узбеком дозволяли йому наводити страх на інших князів. Ставши великим князем, Юрій активізував свою діяльність. Розгромивши внутрішніх ворогів, він здійснив ряд успішних походів на західних кордонах. Хан Узбек, в свою чергу, вміло використовував у своїх цілях непримиренну ворожнечу між Москвою і Твер’ю.