Образ Пушкіна в поемі Некрасова «Російські жінки»

Поема Миколи Олексійовича Некрасова «Російські жінки» малює образ сильної духом слов’янки, яку автор знаходить не тільки в селянському середовищі, але і в світської вітальні. Розділене твір на дві частини: у першій – розповідь про долю княгині Трубецькой, у другій – життєпис від імені самої Марії Волконської.

Ці жінки залишають все, що було дорого і звично, заради того, щоб опинитися поряд з чоловіками у далекій і суворою Сибіру. Щаслива і безтурботна молодість серед рідних і близьких людей не раз проноситься перед уявним поглядом під час довгої поїздки.

З безліччю труднощів стикаються мандрівниці, але не звертають з дороги, не змінюють свого рішення. Цей вчинок, здавався дружинам декабристів єдино вірним, позбавляв їх багато, і, в першу чергу, положення в суспільстві. Вони не могли претендувати на спадщину, про безтурботного і щасливого життя можна було забути навіки. Але це не лякало і вже тим більше не зупиняло рішучих і твердих духом жінок.

Княгиня Волконська заради втіхи чоловіка залишила навіть малолітнього сина, свого первістка. Вона не могла відмовитися від коханої людини і продовжувати жити як раніше. Почуття боргу тягнуло за собою.

Чоловік в її очах мученик, практично зведений у ранг святого. Вона ним захоплюється і ніколи не зрадить.

Їдучи, вона прощається з багатьма своїми московськими знайомими. Цікавим моментом стає поява на сторінках поеми Пушкіна.

Некрасов представляє його другом дитинства Марії Волконської. Вона згадує щасливі хвилини пустотливий юності, коли вони проводили безтурботні дні на березі Чорного моря. Поет навіть здавався закоханим у неї, молоду шістнадцятирічну дівчину. Хоча, як вона сама помічає, в кого він тільки не був тоді закоханий.

Зараз же, коли вони зустрілися перед далекою дорогою, Пушкін був сумний. Він вже не сміявся і жартував, а давав напуття своїй подрузі дитинства, яка прирікала себе на життя, повне позбавлень.

Пушкін, хоч і стурбований тим, що доведеться пережити Марії, все ж підтримує її. Він упевнений, що вона терпляча і сміла і зможе винести всі випали на її долю. Поет поділяє бажання кинути заради любові світ, адже це блискуча суспільство – просто мішура, за якою нічого немає. Почуття вище і важливіше.

Пушкін впевнений, що пройде час, і все повернеться назад. Він припускає, що царський гнів не буде довгим і, врешті-решт, зміниться на милість до засуджених на посилання. Поет розповідає Маше, як її буде славити весь рід, згадувати онуки і правнуки, захоплюватися, звеличувати.

Олександр Сергійович на завершення бесіди обмовився, що йому було написано написати «Пугачова» і, щоб це виконати, йому треба їхати на Урал. Він обіцяє княгині відвідати її, але, звичайно, не виконує обіцяного.

Поява відомого поета на сторінках поеми незвично, але додає їй інтересу. Це ще одна деталь до образу незрівнянної жінки, княгині Волконської. Не кожна здатна на такий подвиг. А тими, хто зумів, ми не перестаємо захоплюватися, навіть через століття.