Як Ви розумієте вислів «маленька людина»?

Образ «маленької людини» характерний для реалізму і зустрічається в багатьох творах російських і зарубіжних письменників. Вони намагалися цим прийомом показати байдужість держави до звичайних, маленьким людям. На мою думку, маленька людина – це герой, роль якого в суспільстві незначна: звичайний робітник, службовець або селянин. Таких людей не любила верхівка суспільства, тому що вони не мали достатньої кількості коштів і впливу. Чиновники не помічали, що саме завдяки цим людям і будується суспільство, вони – його сила.

Найбільш відомим зразком «маленької людини» в літературі є Самсон Вырин з «Станційного доглядача» А. С. Пушкіна. Герой цього твору спокійний та добродушний чоловік. Із-за довгої розлуки з донькою він повільно вмирає. А суспільству і державі. Вони навіть не спробували вирішити цю проблему. Пішов з життя непримітний чоловік, а цього ніхто навіть і не помітив. Пушкін говорить читачам, що потрібно бути більш уважними до оточуючих. Саме Олександр Сергійович вперше ввів поняття «маленької людини» в літературі.

У романі «Війна і світ» Л. Н. Толстого Тушину приділено не так багато часу, це пояснюється тим, що він і є «маленька людина» в цьому творі. Всі бачать його смішним і безглуздим. Проте в бою проявляються його найкращі якості: хоробрість, бажання битися. Л. Н. Толстой запевняє, що не можна судити про людину відразу, краще дізнатися його трохи краще.

Семен Семенович Мармеладов з роману Ф. М. Достоєвського «Злочин і покарання» живе на самій околиці Петербурга глибоко в злиднях. Цей герой – п’яниця чиновник, який сам усвідомлює свою нікчемність і марність. Мармеладов вбиває себе духовно, він не прагне піднятися в суспільстві, він здається і вмирає. Трагічна доля цього персонажа, який ніде нікому не потрібен, не витримує всіх випробувань. Мрія Семена Семеновича приносити користь суспільству так і не стала реальністю. Мені здається, Достоєвський чином цього героя окреслив величезну кількість людей по всій Росії. Люди цураються їх, не бажають допомогти, адже ніхто не знає справжні причини такої їх життя. Такі люди змушені спиватися і деградувати.

Образ «маленької людини» є центральним в літературі російського реалізму. Змальовуючи тяжку життя таких героїв, письменники намагалися змалювати даний існування простих громадян того часу, викликати протест державі.