Можна вважати Стародума виразником авторських ідей? (по комедії Фонвізіна «Недоросль»)

П’єса Фонвізіна «Недоросль» багатогранна і включає в себе декілька тем: міркування про кріпосне право і крепостниках; засудження самодержавства; згубний виховання.

В основі конфлікту твору лежить протистояння безчесних кріпосників і благородних дворян. До другого типу належить один з головних героїв – Стародумов. Це дворянин, який здобув освіту і виховання ще під час правління Петра, царя-реформатора, який підтримував просвіта. Політика влади після Петра була більше зосереджена на запеклості кріпосного права. Чини отримували не за заслуги, а за вміння догодити коронованої особи. Це розумів Стародум, але як і раніше вважав, що краще бути «без вини обойдену, ніж без заслуг пожаловану».

Стародум чесний, благородний і завжди дотримується принципу: не говорити «так», якщо серце відчуває, що «ні». Він не шанує людей з дрібною душею, таких, як Простаковы, Скотинин. Однак ставиться з великою любов’ю до шляхетним людям – Софії, Милону, Правдину.

Герой вірив, що справжній дворянин не може сидіти без діла тоді, як є стільки роботи: допомагати нужденним людям, служити Батьківщині. Тому егоїзм і лінь Простакової, Митрофана, Скотинина йому противні. Одні для нього не люди, а тварини, які шукають лише, де їм можна поживитися. Інша справа – Мілон, сміливий офіцер, захищає держава. Стародум високо цінує Софію за її просвітницькі погляди. Герой поважає Правдіна, людини такої ж принципової, як він сам.

Як бачимо з вище перерахованого, Стародум є виразником авторських ідей. Йому в уста він вкладає роздуми про важливість освіти. Саме цей герой прямо засуджує кріпосне право і озвірілих кріпосників. Він наділений рисами самого автора – він благородний, справедливий, мудрий. Якщо задуматися про значення прізвища, то Стародум – це той, хто думає по-старому, однак саме в тому старому часу було більше просвітницьких ідей, реформ. А значить – він не відстав від часу, а зберіг у собі найкраще. Тоді як багато втратили дух благородства і жили «в ногу» з новою епохою божевільного самодержавства і політики стягнення з бідних селян.

Стародум залишає свої села, тому що не хоче збирати оброки з нещасного народу. Герой їде в Сибір. Там, на його думку, він може заробити стан, як чесна людина. Навіщо йому гроші? Для того, щоб забезпечити безбідне життя племінниці Софії, яку дуже любив. Герой був прихильником традиційних сімейних цінностей і хотів вдало видати заміж дівчину за благородного чоловіка. Коли він дізнається про вибір Софії – Милоне, підтримує її, тому що цей чоловік шляхетний і служить вітчизні.

В образі Стародума втілені авторські погляди на самодержавство, кріпацтво, проблеми виховання. Він є виразником просвітницьких ідей у п’єсі.