«Гобсек» – короткий зміст (переказ)

Головною дійовою особою повісті, яку написав великий письменник Оноре де Бальзак є Гобсек. Цей чоловік є відомим лихварем у знатних колах Сен-Жерменського передмістя. Однак, він воліє мати справу не з простим народом, а з представниками знаті та аристократії. Користуючись важким становищем багатих людей, в які вони потрапили, він розпоряджався їх долею. Гобсек славився своїм жорстоким, нахабним і аморальним ставленням до оточуючих людям.

Починається повість «Гобсек» у вітальні виконтессы, в якій вона приймала гостей. Ненароком, допізна затримався в гостях Дервиль і граф Ресто. Граф мав не дуже хорошу репутацію, і віконтеса приймала його виключно тому, що він посприяв у поверненні втрачених під час революції накопичення її сім’ї.

Після відходу графа, мати довго висловлювала дочки невдоволення з приводу того, що вона до нього прихильно ставиться. Жодна сім’я не захоче з ним порідниться з-за поганої популярності його матері, яка спостерігалася за нею в минулому. Будучи молодою, вона розтратила всі свої заощадження на коханця і залишила без спадщини своїх дітей. На даний момент граф не має грошей і вважається бідною людиною, тому не може становити кілька Каміллі, дочки виконтессы. Дервиль, слухаючи нарікання матері Камілли, перейнявся співчуттям до коханої парі і повідав історію про те, як все відбувалося насправді.

Коли Дервиль був ще студентом, він проживав у готелі, по сусідству з Гобсеком. Там він з ним власне кажучи і познайомився. Гобсек був літньою людиною з неприємними рисами обличчя. До нього часто приходили нещасні жертви, які плакали від безвиході, однак Гобсек при цьому завжди зберігав спокій.

Цей чоловік жив самотньо і ні з ким із сусідів не підтримував зв’язок. Виняток склав молодий студент Дервиль, якого він одного разу, будучи вже хворим людиною, розкрив таємницю, як навчитися панувати над людьми. І повідав розповідь, як він вилучав заборгованість з однією багатою і дуже впливовою дами. Дамою цієї розповіді була мати графа Ресто. Вона мала необережність закохатися в молодого нахабу, який звик жити за рахунок жінок і тринькав чужі гроші. Звали цього бесстыдника Максим де Трай і маючи досить привабливу зовнішність, міг залишити без гроша не одну впливову сім’ю.

Коли Дервиль закінчив університет за правовим справі, він влаштувався працювати в одну адвокатську контору службовцям. Однак, щоб викупити патент, йому потрібно було внести суму в розмірі 150 тисяч франків. Гобсек позичив йому гроші під великий відсоток. Протягом п’яти років наполегливої і важкої служби, Дервилю вдалося виплатити весь борг Гобсеку.

В один із днів до Дервилю звернувся Максим де Трай і попросив познайомити його з Гобсеком, щоб взяти у нього позичку. Однак Гобсек відмовив щеголю в кредиті, оскільки людина, яка має всьому місту не викликав у лихваря довіри.

Через деякий час Максим повернувся знову, але вже не один, а з красивою дамою. В особі цієї дами, Дервиль дізнався мати графа Ресто. Графиня хотіла залишити в заставу свої коштовності, але Гобсек запропонував за них дуже маленьку суму. Дервиль намагався відрадити графиню від необдуманого вчинку, але Максим став загрожувати що, якщо не отримає гроші, вб’є себе. Почувши погрози коханого, графиня погодилася віддати діаманти за безцінь.

Після відходу Максима де Трая і його прекрасної дами, в контору Гобсека увірвався розлючений чоловік графині. Він став вимагати, щоб лихвар негайно повернув коштовності графині йому, мотивуючи тим, що дружина не має таких переваг, розпоряджатися майном сім’ї чоловіка. Гобсек порадив нещасному, обдуреному чоловікові переписати весь свій статок на лихваря, щоб зберегти від дружини спадок для дітей. Граф обіцяв подумати.

Через деякий час граф заявився до Дервилю, дізнатися, що з себе представляє Гобсек. Адвокат відповів, що довірив би жидові не тільки своє життя, але й життя своїх дітей. Після цих слів, граф відразу ж пішов до лихваря і відписав на неї все своє майно, щоб зберегти сімейне спадщину від графині і її коханця.

Минув час, граф сильно захворів і навіть перестав підніматися з ліжка. Відчуваючи, що жити йому залишилося недовго, він кілька разів просив прислати до нього адвоката Дервіля, однак графиня всіляко перешкоджала зустрічі стряпчого з чоловіком. Зневірившись побачитися з Дервилем, граф звертається з проханням до стершему синові. Але графиня встигла перешкодити синові допомогти батькові шляхом брехні і лицемірства. Саме через брехню матері, син не передав лист стряпчому.

Тільки після смерті графа, Гобсек та Дервиль змогли потрапити в будинок і вжахнулися від побаченого. Графиня, абсолютно не стыдившись того, що в будинку померлий, влаштувала розгром у пошуках цінних паперів. Почувши, як хтось іде, вона знищила заповіт, де майже все майно переходить у власність графині і її дітей. Таким необдуманим вчинком вона вирішила наперед свою долю і залишила своїх дітей без спадщини. А Гобсек став володіти майном графа.

Пізніше Дервиль довго просив зглянутися над нещасною вдовою та її дітьми, але Гобсек був непохитний, вважаючи, що нещастя – найкращий вчитель в житті.

Надалі, графиня образумилась, порвала всі стосунки з Максимом де Траем і присвятила всю себе дітям, дала їм чудову освіту.

Дервиль, дізнавшись про почуття Камілли і графа Ресто, пішов до Гобсеку і застав його у важкому стані. Там він дізнався, що все своє нажите майно він заповідає своїй далекій родичці. У будинку у лихваря він побачив багато непотрібних речей, а також зіпсованою і гнилої їжі. З роками, Гобсек ставав жадібніше і скупіше з кожним днем. Цінні речі він вважав за краще не продавати, щоб не продешевити. У цей же самий час, граф Ресто несподівано отримує в спадок велику стан від свого батька і завдяки йому, зможе викупити все майно, яке було втрачено. Тим самим він стає гідним нареченим для Камілли, дочки виконтессы.