Як повязане поняття «великодушність» з умінням прощати?

Вміння прощати і великодушність тісно переплітаються між собою. Закрити очі на свою гордість і образи, зрозуміти людину, який заподіяв душевну або навіть фізичну біль, може не кожен. Коли людина ображена, перша думка, яка у нього виникає, – це план помсти. Протистояти злості складно, адже вона з’їдає людину зсередини. Що ж таке великодушність? Великодушність, я вважаю, – це вміння поступатися, ставитися до чужих інтересів, а також відсутність злопам’ятства. Письменники у своїх творах часто зверталися до теми помсти і великодушності. Вони хотіли показати вчинки своїх героїв в перспективі, зрозуміти, що штовхає їх на помсту і як вони потім будуть чинити опір цьому згубному бажанням.

Прикладом героя, який виношував плани помсти, а потім відмовився від них і проявив щедрість своєї душі, є Володимир Дубровський. Коли помер його батько, Володимир зрозумів, що тепер він у відповіді не тільки за своє життя, але і за життя підлеглих йому селян. Дубровський розуміє, що є десятки людей, яких несправедливо образили. Він ставить своєю метою помститися багатіям, думаючим тільки про своє благополуччя. З одного боку, це благородна мета – віддати нехорошим людям належне. Але сама ідея помсти, нехай навіть вона буде на благо, руйнує людину зсередини, робить його злим. Дубровський, як Робін Гуд – знаменитий романтичний образ з англійської літератури, грабує багатих людей, але не вбиває їх. Але раптово виникло палке почуття змушує його відмовитися від своєї ідеї мстити. Герой відмовляється від своїх планів. Великодушність і шляхетність пригнічують низьке бажання помсти. Ця повість примітна тим, що людина може повністю змінити свій світогляд завдяки любові.

В оповіданні «Месник» Ст. Солоухіна головний герой теж зміг побороти почуття помсти і довести, що навіть маленька людина з дитинства може бути великодушним. Приятель вдарив хлопця по спині. Звичайно, такий вчинок дитини роздратував, він спробував розгніватися на кривдника. Але у цього хлопчика нічого не вийшло, він вирішив не заподіювати фізичну біль приятелеві, а пробачити його. Образа нікому не приносить позитивних емоцій. Хлопчик не тільки зберіг добрі стосунки з приятелем, але і вийшов з такої неприємної ситуації з гідністю.

Великодушність – риса характеру, якою має володіти кожна людина. Прищеплюється таке якість в сім’ї, коли батьки своїм прикладом показують маленькій людині, як потрібно правильно реагувати на образи, що потрібно думати в першу чергу про інших людей, а не про себе. Великодушність і вміння прощати тісно пов’язані між собою, я вважаю. Це твердження нас своїми творами довели герої повісті «Дубровський» і оповідання «Месник».