Може помста принести щастя кому-небудь?

Помста – бажання заподіяти шкоду, зробити боляче, відплатити за нанесену образу. Людина, спраглий помсти, не може ні про що, крім цього, думати. Він поглинений своїми думками, виношує плани. Жага помсти з’їдає зсередини, рухає буквально всіма помислами людини. Здавалося б, здійснити задумане, і на тебе зійде справжнє щастя і задоволення. Але не тут-то було. Найчастіше все відбувається з точністю до навпаки. Помста не приносить щастя або полегшення, вона стає справжнім випробуванням.

Так сталося з головним героєм відомого роману Олександра Сергійовича Пушкіна «Дубровський» Кирила Петровичем Троекуровым. Дурний жарт псаря викликала сварку між двома сусідами, дружившими протягом багатьох років. Жага помсти настільки далеко завела Троекурова, що він не зупинився ні перед чим: в кінцевому підсумку навіть відібрав у Андрія Володимировича Дубровського його родовий маєток. Старий дворянин не зміг змиритися з таким вчинком Троекурова. Не витримавши зради, він помер. Помста зайшла занадто далеко і розрослася до невідомих розмірів. Тепер за покійного батька став мстити його син Володимир. Молодий чоловік спалив родове гніздо, щоб воно не дісталося ворогові, і став розбійником. Злоба, злість і ненависть роз’їдали душу Володимиру Дубровському і не давали хлопцю спокійно жити. Лише полум’яне почуття чистої і щирої любові до Маші Троекуровой змогло заглушити поклик до помсти. Правда, на той момент всі долі були покалічені. І сам Володимир Дубровський зник з рідних місць в невідомому напрямку.

Не принесла щастя помста і іншому літературному персонажу – Євгенію Онєгіну. Його приятель Ленський умовив Онєгіна поїхати на бал з нагоди святкування дня народження Тетяни. Онєгін цурався таких зборищ, але піддався на вмовляння друга, який клятвено запевнив, що на іменинах будуть тільки свої. Виявилося, що все не зовсім так. Онєгін вирішив помститися Ленський і запросив на танець його кохану Ольгу. Молодий поет був розлючений таким вчинком. Відкритий і простодушний хлопець не міг повірити в те, що один так з ним вчинив, знаючи, які почуття він відчуває до красуні Ольги Ларіної. Володимир викликав Євгенія на дуель. Тільки ось вона закінчилася трагічно. Поєдинок між двома товаришами призвів до смерті Ленського. Так спонтанна помста, межує з жартом, викликала справжню біду.

Помста – важке почуття, немає в ній радості. І навіть відчуваючи задоволення від того, що домігся бажаного, ти не щасливий. Низькі й підлі вчинки, які заподіюють зло іншій людині, не можуть принести щастя. Вони незабаром почнуть роз’їдати душу, закликати до совісті. По суті, помста – це отрута. Вона піднімає з глибини душі все чорне і негідне в людині. Помста може принести щастя, але лише на коротку мить, та й то сумнівно: щастя це?