Зображення війни в романі-епопеї Шолохова «Тихий Дон»

Шолохов М. жив і творив у той час, коли землі Росії були переповнені військовими подіями. Спочатку, це була Перша Світова війна, потім громадянська війна і друга світова війна. Звичайно ж, такий пригнічений соціальне становище не могло не позначитися на творчості талановитої людини.

Роман–епопея «Тихий Дон» відобразив на своїх сторінках історичний відрізок часу. Автор намагається передати весь той жах і морок, який принесла війна. Він витримує стандартний стиль написання роману, властивий кінця дев’ятнадцятого, початку двадцятого століття. Проте не втрачає Шолохов і можливість внести щось нове, незвичайне в рядки грандіозного твору.

Історичні події роману охоплюють дев’ять років з життя російської людини, коли Росія тільки оговталася після Першої Світової війни та одразу ж поринула в тягар громадянської війни. Шолохов М. намагався описувати всі події, які відбуваються навколо з найбільшою точністю і правдивістю, не упускаючи деталі і дрібниці.

Події Першої Світової війни описані в найжахливіших фарбах. Над хутором чулися хиткі стогони і крики. Старці пророкували біду. Саме військове дійство описано автором настільки точно, будь-то б Шолохов самостійно приймав участь у ньому. Військовий фронт розтягнувся на довгі кілометри. Над картами корпіли генерали, розробляючи широкомасштабні операції з наступу на ворога. Стрімко розвозилися боєприпаси.

Для того щоб зробити описані військові епізоди більш зрозумілими і пронизливими, Шолохов поділяє дійство на різні бойові ділянки. У таких дільницях були свої герої, які гинули даремно. Автор зауважує, що колір козачий змушений був покинути рідні хутори і відправитися назустріч вірною, страшною і брудної смерті.

Не забув автор згадати і про значення слова «подвиг». Під ним малася на увазі битва, коли зустрічалися на полі бою воїни, калічили себе і своїх коней, спотворювали багнетами ворогів і розбігалися в сторони від гучних пострілів. Ось це називалося подвигом.

Громадянська війна, яка огорнула руські землі, мала інший характер. Вона була трагічною і дурною, безглуздою. В цій війні, за політичними переконаннями син міг убити батька, а брат – рідного брата. Під час громадянської війни багато людей опинилися в сум’яття, адже вони не могли зробити вибір, визначити найкращий військовий табір.

Такими болісними сумнівами була наповнена душа головного героя роману – Григорія Мелехова. Більша частина козаків, як і Григорій, не визнавали ні білих, ні червоних. Вони хотіли своєї волі, повернення в рідні хутори і спокійного життя.

У тексті роману, читач зміг побачити ясну картину воєнних дій, які відрізнялися одна від одної принципами і цілями. І Перша Світова війна і громадянська війна спричинили за собою моторошні та страшні наслідки, знищили сім’ї, калічили душі, отруїли російські землю мирної кров’ю.