«Хлопчик у Христа на ялинці» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1876.

Жанр: різдвяний розповідь.

Тема: співчуття до дітей.

Ідея: смерть дитини від голоду та холоду – злочин всього суспільства.

Проблематика. Байдужість дорослих — це страждання дітей.

Основні герої: семирічний жебручий хлопчик; шестирічний хлопчик.

Сюжет. Це оповідання поділяється на дві частини. Перша частина називається “Хлопчик з ручкою”, а заголовок другий збігається з загальною назвою оповідання “Хлопчик у Христа на ялинці”. В цих розділах розповідається про різних хлопчиків приблизно одного віку. Обидва вони знаходяться в крайніх життєвих обставинах — в нищенстве.

У першій частині письменник розповідає про хлопчика років семи, якого він бачив перед Різдвом не один раз. Легко одягненим ходив він по сильного морозу і просив милостиню. Долоня його була протягнута. Таких маленьких жебраків називали “з ручкою”.

На розпитування автора хлопчик відповідав про хвору сестру, замість якої він жебракує. Достоєвський сумує про те, що таких дітей багато, що майбутнє їх зумовлене: злодійство. Неблагополуччя сімей — це питущі батьки, вони відправляють своїх дітей за спиртним. У цих сім’ях у звичай бити дружин, веселитися над опьянившими дітьми, яким влили в рот горілки… Бруд, розпуста, пияцтво панують тут. Як можна вирости в такому середовищі хорошою людиною? Стаючи трохи старше, дитина в такій сім’ї вирушає працювати на фабрику, зароблені гроші він приносить у сім’ю, де їх пропивають. До злочинного життя ці діти долучаються ще до фабрики. Бродяжництво і злодійство стають для них природною формою існування без свідомості його злочинності.

Якщо хлопчик у першій частині розповіді як-то звичний і пристосований до жебракування, то друга частина розповіді оповідає про хлопчика, що потрапив у цей страшний, чужий для нього світ непідготовленим, що залишився без захисту дорослих.

Історія з другим хлопчиком сталася напередодні Різдва.

У холодному підвалі біля тяжко хворої жінки сидить маленький хлопчик років шести. В цьому ж підвалі знаходиться мертвецьки п’яний халатник і баба, яка відлякує хлопчиком бурчанням на нього. Навіщо приїхали мама з дитиною в це місто, але вона раптово захворіла, і виявилися вони в цьому кутку.

Хлопчикові хотілося їсти, але їжі ніякої не було. Кілька разів він намагався розбудити маму, але вона була нерухома і похолодела, як стіна. Дитині стало страшно. Надівши свій картуз, він вибрався на вулицю. Хлопчик вражений видом незнайомого величезного міста, його дивує шум, суєта і світло вулиці. В одному вікні він побачив розряджену ялинку, навколо якої веселилися красиво одягнені діти. В іншому вікні теж свято: на столі різні пироги, за столом сидять барині, що роздають ці пироги заходящим панам. А дитині холодно так, що болять почервонілі пальчики на руках і ногах. І голод мучить. Хлопчик в надії увійшов туди. Одна пані швидко сунула йому копійку і тут же вказала на двері. Дитина злякалася, монетку упустив. Він не зміг зловити онемевшими від холоду пальчиками, вибіг.

Ось він знову на вулиці, йому тоскно, самотньо і холодно. У мороз хлопчик одягнений в легкий халатик, пальчики болять, йому хочеться плакати. Але раптом він бачить, як люди зібралися і розглядають ляльок у вітрині. Хлопчик підходить туди ж і приходить у захват від нарядів ляльок і їх рухів. Але тут злий хлопчисько, старше його, ударив його, зірвав картуза і штовхнув. Хлопчик впав, кругом загукали, налякана дитина кинувся бігти. Він забіг у якийсь двір, сховався за дровами, присів там, і раптом йому стало тепло, перестали боліти ручки і ніжки. Хлопчик замерзає і чує, як мама співає йому пісеньку, а потім Хтось обійняв його і покликав до Себе на ялинку. І хлопчик раптом побачив багато світла, де було багато інших дітей у Христа на ялинці. Це були діти, як і він, замерзлі, задохнувшиеся або померли голодною смертю.

Тіло хлопчика знайшли вранці за дровами…Його маму, яка померла перш за нього, теж знайшли. І свиделись вони на небесах.

Відгук про твір. Жахлива історія. Вражає байдужість дорослих людей. Причому ця бариня з копійкою, напевно б розплакалася, прочитавши цей геніальний розповідь.