«Казки дядечка Римуса» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: почали видаватися з 1879.

Жанр: цикл казок.

Тема: боротьба добра зі злом.

Ідея: хитрість і винахідливість допоможуть здобути гору над силою.

Проблематика. Виховання дитини.

Основні герої: Римус, Джоель, Кролик, Лис.

Сюжет. Кожен вечір хлопчик Джоель з усіх ніг біжить до старого негру Римусу, щоб послухати захоплюючу історію про пригоди Братика Кролика, Братика Лиса. Дядечко Римус охоче виконує бажання хлопчика. Його казки – не просто розвага. У кожній міститься глибокий зміст. На прикладі тварин старий пояснює хлопчикові, як треба себе вести, чого побоюватися в житті.

Коли Джоель скоює поганий вчинок, дядющка Римус спочатку не хоче говорити з хлопчиком, але потім підбирає в пам’яті потрібну казку. Захоплююча історія найкраще діє на Джоеля. Він назавжди запам’ятовує, що недобре обманювати, звалювати провину на іншого. Старий зауважує, що хлопчик дійсно намагається здійснювати тільки хороші вчинки.

Іноді казки бувають з продовженням, і Джоель з великим нетерпінням чекає чергового вечора.

Загальним для всього циклу казок є вічне протистояння Кролика і Лисиця. Лис постійно намагається з’їсти Кролика, але не може зловити його. Лис використовує всю свою хитрість, але в результаті виявляється в дурнях.

Одна з найзнаменитіших і показових історій – “Смоляне чучелко”. Лис виліпив фігурку з смоли і виставив її на дорогу. Кролик почав з нею розмовляти і, не отримавши відповіді, вдарив чучелко і приліпився до нього. Ні про що не здогадуючись, Кролик почав відбиватися і приклеївся до фігурці руками і ногами. Лис святкував перемогу, а Кролик став благати його не кидати себе в терновий кущ. Лис попався на обман. Зашвирнув Кролика, він незабаром почув його веселий голос.

Братик Кролик не завжди виступає в ролі невинної жертви. Буває, що він сам виставляє свого супротивника на посміховисько. Так, наприклад, сталося в казці, де Кролик зміг осідлати Лисиця і похизуватися цим перед матінкою Мидоус і її дочками.

Деколи Лисицю приходять на допомогу інші хижі звірі, але і вони не можуть обдурити Кролика. Поки у нього був солом’яний будиночок, Вовк частенько навідувався, руйнував його і забирав одного кролика. Кролик побудував кам’яний будинок і чекав зручного моменту, щоб помститися Вовка. Одного разу той тікав від мисливців і в розпачі попросив допомоги у Кролика. Братик Кролик замкнув його в ящик і почав лити дірки в окріп. Вовк зумів вирватися і втекти, але після цього обходив Кролика стороною.

Після випадку з Вовком Братик Лис побоювався чіпати Кролика. Вони навіть почали товаришувати, як в старі добрі часи. Але Кролик не забував минулих образ і частенько обманював Лисиця, “додаючи йому розуму. З допомогою хитрості він вкрав у Лисиця видобуток; заманив його в колодязь, де Лисиця мало не зловив господар.

Братик Кролик по праву вважається самим хитрим в лісі. Іноді він здійснює і не зовсім добрі вчинки. Обдуривши Матінку Корову, Кролик выдоил у неї все молоко. Дядечко Римус спеціально розповідає хлопчикові про те, як Кролик вкрав у інших звірів масло і звалив все на Братика Опосума. Джоель незадоволений поведінкою свого улюбленого героя, він відразу заявляє, що це несправедливо.

Ще одним беззахисним тваринам у казках дядющки Римуса є Братик Черепаха. Він дружить з Кроликом і також здатний обдурити Лисиця. Кролик обманює і Черепаху під час змагання з бігу. Джоель радує старого, відразу ж розпізнавши обман.

Крім пригод головних героїв дядющка Римус розповідає Джоелю історії і про інших тварин. У казковій захоплюючій формі він пояснює хлопчикові, чому опосум прикидається мертвим при вигляді небезпеки, а також чому у нього голий хвіст. Старий дивує хлопчика, розповідаючи йому, що у Кролика раніше був великий пухнастий хвіст, але він втратив його з-за Ліса.

В останній казці циклу “Як Братик Черепаха всіх здивував” старий обіцяє хлопчикові, що він знає ще безліч захоплюючих історій, яких вистачить надовго.

Відгук про твір. Д. Харрісу належить велика заслуга у збереженні оригінального фольклору американських негрів. Його казки є не тільки добрими і захоплюючими історіями. Вони підвищили інтерес до культури народу, який перебував у рабському стані. “Казки дядечка Римуса” підтвердили, що у всіх людей, незалежно від расової приналежності, існують одні й ті ж загальнолюдські цінності.