«Записки мисливця» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1847-1851.

Жанр: цикл нарисів

Тема: Картина поміщицької і селянської життя провінційної Росії.

Ідея: Духовна висота простого російського народу (кріпаків) і занепад морального стану помісного дворянства.

Проблематика: Неправомірність кріпосного права.

«Тхір і Калінич»

Основні герої: Тхір, кріпак мужик; Калінич — його друг, теж кріпак.

Сюжет. Тургенєв описує двох абсолютно різних людей, між якими дивним чином встановилася велика дружба. Тхір відрізняється практичністю і скопидомством, Калінич ж — непристосований до життя сільський романтик, який не має навіть свого житла. Автор описує переваги того й іншого.

«Єрмолай і мірошничка»

Основні герої: Єрмолай, бродяга-мисливець; Аріна, дружина мельника.

Сюжет. Автор представляє читачам мисливця Єрмолая, який часто супроводжував його на полюванні. Одного разу вони заночували біля млина, до їхнього вогнища підійшла знайома з Єрмолаєм Аріна, що була заміжня за мельником. Письменник вступив з нею в розмову і скоро зрозумів, що вона була покоївкою дружини графа Зверкова, від якого він знав історію Орисі. Графиня Зверкова поклала за правило тримати в служінні тільки незаміжніх дівчат, щоб турботи про дітей не відволікали від турботи про пані. Орися ж наважилася полюбити лакея Петра і просити дозволу вийти заміж. Було відмовлено. У підсумку вона завагітніла, була з ганьбою вигнана в село, розлучена з Петром, який з горя пішов у солдати. Дитина скоро помер. Аріну з фортеці викупив багатий мельник і одружився на ній. Однак її здоров’я було підірване пережитим.

«Малинова вода»

Основні герої: Михайло Савельєв, колишній дворецький; Влас, літній мужик.

Сюжет. Малиновою водою називається джерело, біля якого розташувався на відпочинок Тургенєв. На привалі йому зустрівся Михайло Савельєв, колишній коли-то дворецьким у відомого на всю округу своїми гуляннями його високості Петра Ілліча. Старий згадує минулі розваги графа. На середині розповіді до джерела підійшов літній селянин Влас. Він пішим ходом слід від самої Москви. До Москви він ходив з проханням до панові зменшити оброк з нього, так як він втратив сина-годувальника. Пан же, син графа Петра Ілліча, відмовив Власу і вигнав його геть.

«Повітовий лікар

Основні герої: Трифон, лікар; Олександра, його пацієнтка.

Сюжет. Тургенєв познайомився в готелі з повітовим лікарем, який повідав йому дивну історію, що сталася з ним. Будучи викликаний до пацієнтки, мечущейся в передсмертній лихоманці, він захопився їй, так як вона була молода, красива і освічена. Олександра, розуміючи, що вмирає, всю свою нерозтрачену пристрасть звернула на зовні непоказного доктора, оскільки інших чоловіків поруч не було. Три ночі Трифон провів з вмираючої красунею, вона вручила йому перстень на знак заручин, про що сповістила свою матір. Кільце він зберіг, але женився на багатій купчисі, злий і негарною.

«Мій сусід Радилов

Основні герої: Радилов, поміщик; Ольга, його своячка.

Сюжет. Якось на полюванні Тургенєв випадково опинився в саду поміщика Радилова. Відбулося знайомство, Тургенєв запрошений у будинок, Радилов знайомить його зі своїми домочадцями: старенькою матір’ю, спившимся Федором Михеичем, що живуть у Радилова з милості, і сестрою дружини Ольгою, молодою привабливою дівчиною. Радилов привітний господар, старанно розважає гостя, але помітно, що він у сутності до всього байдужий і чимось пригнічений. Незабаром з’ясовується, що він убитий недавньою смертю улюбленої дружини. Тургенєв намагається підбадьорити його надією на щасливі зміни. Радилов у відповідь жваво говорить про те, що потрібно тільки зважитися на них… Через два тижні стає відомо, що Радилов, залишивши матір і маєток напризволяще, поїхав кудись з Ольгою.

«Однодворец Овсянніков

Основні герої: Овсянніков, дрібний поміщик.

Сюжет. Тургенєв викладає свої бесіди з однодворцем Овсянниковы, провідним полукрестьянский спосіб життя. Овсянніков розумний і розважливий. Він зіставляє сучасність з катерининської епохою і знаходить, що, незважаючи на більший свавілля, жити в старовину було спокійніше. Овсянніков критикує сучасних дворян за безплідні балачки, за невміння застосувати ідеї в реальності. Ліберально налаштовані дворяни вимовляють прекраснодушні мови, але, коли потрібно від них для загальної користі нікчемний ділянку землі, вони його ні за що не поступляться.

Відгук про твір. У «Записках мисливця» чудово описана природа, образи цікаві, виразні. Хоча це і очерковая проза, сюжети з життя вибрані так, що не поступаються художнього вимислу.