Історичний твір 1078-1093

У 1078-1093 рр. великим київським князем був один із синів Ярослава – Всеволод Ярославич. Здобувши Київ після смерті старших братів, Всеволод домігся значно більшого, ніж Ізяслав і Святослав.

Близько двадцяти років Ярославичі свято шанували заповіт батька жити в мирі і дружбі. Ізяслав, Всеволод і Святослав завжди приходили один одному на допомогу, спільно виступаючи проти спільного ворога.

Тріумвірат був порушений у 1073 р., коли Всеволод і Святослав прогнали старшого брата з Києва. Великим князем став Святослав, але прожив він недовго. У 1077 р. Святослава на великому престолі замінив Всеволод. Тим часом Ізяслав знайшов підтримку у короля Польщі Болеслава II і вторгся на Русь з польським військом. Брати змогли знайти спільну мову: Ізяслав знову одержав Київ, а Всеволод повернувся в Чернігівське князівство.

У 1078 р. розгорівся конфлікт між Всеволодом та Олегом Святославичем, який залишився без уділу і вимагав чернігівське князівство. Олег сховався в Тмуторокани, об’єднався з Борисом Вячеславичем, найняв половців і пішов у похід на Чернігів. У вирішальному бою Всеволод був розбитий і втік до брата.

Ізяслав добре зустрів Всеволода і пообіцяв допомогти йому. Обидва князя обложили Чернігів. Олег з Борисом у цей час збирали нове військо. Знаменитий бій у Нежатой Ниви між дядьками та племінницями було вкрай запеклою. Зрештою перемогу здобули Ярославичі, але Ізяслав був убитий.

Таким чином у 1078 р. Всеволод Ярославич знову отримав київський престол. У Чернігівське князівство він відправив свого сина Володимира (Мономаха), який відтепер очолював всі військові походи.

Згідно літопису, Всеволод не відрізнявся войовничістю. Це підтверджує і вся його минуле життя, не зазначена якими-небудь серйозними перемогами. Великий князь хотів спокійно дожити до старості, але цьому заважали постійні міжусобні підступи племінників.

Всеволод намагався по можливості уникати збройних сутичок і в 1079 р. з допомогою хазар заслав Олега Святославича (одного з своїх найзатятіших противників) у Візантію. З “Повісті временних літ” відомо про безперервні виступах проти Всеволода.

Нескінченні заколоти змусили Всеволода піти на поступки і наділити волостями найбільш активних князів-ізгоїв. Кінець чварам поклало вбивство останнього серйозного противника Всеволода – Ярополка Ізяславича (1087 р.).

Після чергової перестановки князів на столах Всеволод нарешті повністю зосередив владу в своїх руках. З внутрішнім опором було покінчено. Незабаром Володимиру Мономаху вдалося прогнати половців далеко від південних кордонів київської Русі.

Всеволод Ярославич, пригнічуючи з допомогою сина виступи дрібних князів, активно роздавав володіння своїм прихильникам. У цьому полягає головна особливість його правління, що свідчить про формування на Русі класичних вассально-сюзеренных відносин, аналогічних західноєвропейських.

Політика київського князя, котра полягає в наділенні волостями своїх васалів, повністю задовольняла давньоруських князів-ізгоїв, які залишилися ні з чим. У них з’явилася можливість в обхід “лествичного” порядку престолонаслідування отримати земельні володіння в нагороду за службу своєму панові.

До кінця життя Всеволода стали долати хвороби. В результаті останньої він і помер у 1093 р.

Всеволод Ярославич виправдав своє велике князювання. У першу половину правління він успішно справлявся з заколотами князів-ізгоїв і домігся встановлення єдиної влади. При цьому величезну допомогу (насамперед, військову) йому надав син – Володимир Мономах.

Другу половину князювання Всеволод присвятив стабілізації держави, дбаючи про розвиток культури і освіти. Зокрема, при ньому було закладено кілька нових монастирів.