Соціальний прогноз у романі Замятіна «Ми»

Життя в сучасний час дозволяє нам дізнатися твори незаслужено забутих авторів. До таких належить роман радянського письменника Євгена Замятіна «Ми». Ця книга, спочатку видана в європейських країнах, стала відомою російському читачеві тільки через 70 років після своєї появи на світ. Чому ж так сталося? Тому, що Євген Замятін не замовчував проблеми, що виникли на батьківщині після жовтневої революції 1917 року, не приховував своєї тривоги за долю країни і вибір шляху, яким слідувати далі. Письменнику, як і багатьом іншим, довелося виїхати за кордон. Вірно кажуть, пророк у вітчизні – неможлива місія.

«Ми» – своєрідний прогноз, уявлення того, як йтимуть справи в державі через тисячу років. Назва роману вже не передбачає наявність світлого майбутнього, воно більше нагнітає обстановку, ставить на перший план свідомість маси. «Ми» – чіткий і суворий заборона на «я». Саме на цьому табу і будується вся життя у фантастичному Єдиній Державі, яке малює нам Євген Замятін.

Розповідь ведеться у вигляді щоденникових записів головного героя, інженера з порядковим номером Д-503. Ця форма вибрана не випадково, вона націлює читача на достовірність всіх подій, описаних у романі. Так, а який же соціальний прогноз робить на сторінках твору автор?

Перед читачем постає Єдину Державу на чолі з одним правителем – Благодійником. Тільки що закінчилася війна, що тривала 200 років. У живих залишилися одиниці, люди перемогли не тільки ворогів, вони підпорядкували природу. Вони відгородилися від усього і всіх диким лісом, виходити в який заборонено. Сервіс скрижаль підпорядкувала всю повсякденне життя жителів Держави: вони одночасно прокидаються, їдять, йдуть на роботу і повертаються звідти. навіть заняття коханням копною згідно з розкладом.

Скляні житла під постійним і пильним контролем спеціальної таємної поліції, «хранителів», опускати штори можна тільки під час, коли дозволена любов, раз в три дні. В Єдиній Державі немає почуттів і прихильностей, немає понять батьківства і материнства, немає сім’ї як такої. Люди – не особистості, вони просто номери. Якщо згадати про це, то вже нічого не здається дивним. Вони існують як роботи, машини, анітрохи не переживаючи за своє становище і не бунтуючи.

Держава повністю, за всіма статтями, підпорядкувала себе індивідуальність людей. Трагічно закінчується спроба головного героя вирватися зі звичного кола, любити і відчувати. Ось такий похмурий прогноз Замятіна. Він попереджає про небезпеку, всіма силами кричить про неї: не можна будувати світ, у якому немає місця людині, з його особистими бажаннями і можливостями. Не можна підкорятися тоталітарної гнобительську системі. Якщо «я» повністю розчиняється в «ми», людина губиться, перестає існувати.