Образ Демчихи у повісті Бикова «Сотников»

Биков у своєму творі «Сотників» створює образ «справжньої російської жінки у всіх сенсах цього слова. Саме такий і чи можна назвати Демчиху.

Що відомо про цю героїні? Вона мати трьох малолітніх дітей. Всі вони залишилися вдома без нагляду, коли Демчиху забрали поліцаї.

Чим же завинила жінка перед фашистами? У воєнний час людей забирали з приводом і без приводу. І все ж жінка зробила дуже необачний і практично фатальний вчинок. Вона сховала у себе вдома двох партизанів, які переховувалися після «зустрічі» з фашистами. Чоловіки, тікаючи від переслідування, набрели на її хату. Господині вдома не виявилося, але «втікачі» йти не поспішали, Сотників був поранений в ногу, до того ж, чоловіка долав сильний кашель. Він і став винуватцем того, що поліцаї їх виявили. Після цього, незважаючи на маленьких діточок, протестуючий і ругающуюся господиню дому забрали в полон. Переховуються Рибака і Сотникова, так само заарештували.

У підвал, де тримали полонених, Демчиху, призвели не відразу. Довгий час жінка перебувала окремо від інших. Можливо, таким чином, їй давали час подумати, і потім, як і всіх довго катували. Однак, судячи з настрою жінки, поліцаї так і не змогли вибити з неї зізнання, у кого ж будинку ховалася єврейська дівчинка Бася.

Демчиха, сама була матір’ю, і вона ніколи б не зрадила своїх дітей. Бася, була не на багато старше. Вона, як і всі полонені знаходилася в підвалі і мовчки чекала своєї долі. Демчиха весь час голосила, зрозуміло було, що вона сильно пошкодувала, що «прихистила» Сотникова і Рибака. Але нічого вже не можна було вдіяти, жінку, як і всіх чекала страта на світанку.

І все ж жінка сподівалася залишитися в живих. Вона вважала вищої ступенем справедливості не те, що допомагаючи іншим, власними руками підписала собі смертний вирок. Адже у неї діти! Невже не помилують заради них?! Так що ж вони, не люди?!

Демчиха про того, хто допомагав Басі, мовчала до останнього. Однак коли її все ж повели на страту і Рибак перейшов на бік німців, жінка заговорила. Вона спробувала розповісти про те, що знала, але совість їй не дозволила, і Демчиха в черговий раз збрехала. Звичайно, поліцаї їй не повірили. Німецьке начальство вважало, що жінка просто не знає правди, але так, як вона намагалася приховати вдома у себе партизан, за це заслуговує смерті.

Чому Демчиха не розкрила таємницю про те, де ховалася Бася? Адже це, можливо, врятувало б його від погибелі! Жінка просто не змогла перейти ту межу нелюдськості. Якщо б з її вини загинули інші, а вона вижила, то не змогла б пробачити собі такого до кінця своїх днів.

Її останній порив у «зраді» Баси, був не актом ненависті до єврейській дівчинці, ні! Це був крик материнської душі, яка палко любить і переживає за своїх дітей. Важко засуджувати жінку за це. Вона все одно не змогла своїм мовчанням нікого врятувати. І все ж вона не змогла перейти за межу і стати катом для кого-то.

В той ранок, Демчиху, як і інших затриманих, поліцаї повісили на стовпах.