Фет Панас Опанасович – коротка біографія: роки життя, творчість і цікаві факти про сімю

Багато хто пам’ятає з курсу шкільної літератури чудові рядки про зниклих ласточках, що належать перу відомого російського поета, члена-кореспондента Петербурзької Академії Наук Афанасія Фета. Біографія літератора по собі гідна окремого роману: людина, позбавлений дворянського звання, усе життя поклав на те, щоб повернути собі прізвище, бідний офіцер, що був закоханий у безприданницю, процвітаючий поміщик, превозносящий свій стан, романтичний поет.

Дитинство і юність

Народився він 5 грудня 1820 року в селі Новосілки, де знаходився маєток Шеншиных. Родовід поета досі викликає масу питань. За традицією справжнє прізвище поета Шеншин. Історики встановили, що матір звали Шарлотта-Єлизавета Фет, уроджена Беккер. Батюшкою одні дослідники записують поміщика з давнього дворянського роду Афанасія Неофитовича Шеншина (загальноприйнята версія), інші – попереднього законного чоловіка Шарлотти-Єлизавети німця Йоганна-Петера.

Знайомство юної двадцятидворічної Шарлотти і сорокап’ятирічного Шеншина, звільнився з військової служби, відбулося, коли Афанасій Неофитович прибув на води і зупинився на постій на квартирі поважного сімейства.

Взаємна симпатія виникла миттєво, і Шарлотта в підсумку їде разом з Шеншиних. Деяка плутанина вийшла через тривалої процедури розірвання попереднього шлюбу.

Сімейний союз Шеншина і Шарлотти-Єлизавети був укладений вже після появи на світ хлопчика. Дитинство його проходило серед природи, живих вражень буття, вихованням займалися спочатку семінарист, а потім дворовий на ім’я Філіп і простий селянський життєвий уклад.

Перша душевна травма

Історикам стали відомі цікаві факти про Фете. Дворянин Шеншин визнав малюка і дав своє прізвище, але пізніше духовна консисторія визнала цю запис юридично незаконною. В результаті батьком Афанасія визначили все-таки Иогнна-Петера, виключивши дитини з роду Шеншиных і, відповідно, позбавивши дворянства. Цікаво те, що деякі дослідники посилаються на листи Шарлотти–Єлизавети до свого брата, де вона згадувала про батьківство колишнього чоловіка, як про незаперечний факт.

Отже, після виключення в 14-річному віці з дворянського стану, багатий спадкоємець досить відомої в Росії прізвища (а рід Шеншиных відомий з XV століття) в одну мить перетворився в безрідного іноземця. Цей факт найглибшим чином потряс підлітка, якого потім все життя переслідувала нав’язлива ідея повернути втрачене.

Батьки, які прагнули з самих благих спонукань вберегти сина від небажаної уваги і усіляких розглядів з приводу походження, відвезли хлопчика для подальшого навчання як можна далі від дому – в німецький пансіон в Верро (нині місто Виру в Естонії).

Навчання

Де навчався майбутній майстер слова. Перед вступом на філософський факультет Московського університету юнак у 1837 році близько півріччя був пансионером у чудового російського історика, письменника-белетриста М. П. Погодіна.

Після зарахування в 1838 на історико-філологічне відділення, молодий чоловік оселився у А. А. Григор’єва. Все оточення в часи студентства – той же Григор’єв, а також Яків Полонський, Володимир Соловйов і Костянтин Кавелін – сприяло прояву і становлення літературного дару.

Перший збірник, який відкрив дорогу до публікацій у популярних на той момент літературних журналах і схвалений Бєлінським, називався «Ліричний Пантеон А. Ф.». Був надрукований в 1840 році. «Благословив» юнака на продовження творчого шляху сам Микола Васильович Гоголь, який заявив про «безсумнівному дарування» поета.

Військове терені і письменство

Одержимий думкою повернути несправедливо відібране дворянство, в 1845 році Афанасій вступив в якості унтер-офіцера в мешкав на Херсонщині кірасирський орденський полк. Мають офіцерське звання тоді жалували дворянську грамоту. Через рік офіцерський чин дали, але зовсім незадовго вийшло зміна в законах: дворянством наділяли лише офіцерів у званні не нижче майорського.

В херсонський період сталося знайомство з дочкою відставного бідного сербського військового — чарівною красунею Марією Лазич. Між молодими людьми зав’язався роман, однак про одруження навіть не здогадувалися: одна була безприданниці, а інший не володів ніякими правами на спадщину Шеншиных. Любов припинилася внаслідок загибелі Марії, про яку пошепки передавали, що це був свідомий вчинок.

Дівчина померла від численних опіків, отриманих при займанні сукні. Причина нещасного випадку так і залишилася невідомою: чи необережно виголошена сірник, то дозріле від безвиході рішення. Особиста трагедія знайде відображення у всьому подальшому творчості Фета.

Під час військової служби тривали поетичні досліди. Після переведення у 1853 році на нове місце в Новогородской губернії представилася можливість бувати в Петербурзі набагато частіше. Поет, як і раніше, завдяки сприянню близьких друзів Н.А. Некрасова, А. В. Дружиніна, В. П. Боткіна публікувався на сторінках вітчизняних літературних альманахів. Особливу роль почав грати І. С. Тургенев, надавав заступництво молодій людині.

Поміщик і агроном

Тим часом Афанасій продовжував свою гонитву за мрією: в 1859 році йому присвоїли довгоочікуваний майорський чин, однак з 1856 дворянством жалували вже тільки полковників.

Усвідомлюючи, що мрії збутися не судилося, Афанасій Афанасійович пішов у відставку, зробив невеликий закордонний вояж і осів у Москві. У 1857 році посватався до не дуже юною і не надто привабливою сестрі свого друга Марії Петрівні Боткіній, за якою, однак, давали солідне придане.

Пропозиція прихильно прийняли. Одружившись, купив землю в Мценському повіті і повністю поринув у клопіт. «Він зробився тепер агрономом …, відпустив бороду до стегон… про літературу чути не хоче і журнали сварить з ентузіазмом», — описував І. С. Тургенев тогочасне життя Фета.

Дуже тривалий період талановитий поет займався виключно тим, що викривав і громив послереформенное сільське господарство. Статті викликали гаряче обурення багатьох друкованих видань, именовавших себе передовими, переносившееся і на віршовану діяльність. «Всі вони (вірші) такого змісту, що їх могла б написати кінь, якщо б навчилася писати вірші», — з сарказмом характеризував творчість Фета письменник Н.Р. Чернишевський.

Повісті та оповідання

До даного тимчасового проміжку відноситься більшість дослідів поета на прозовому терені. Їм, до речі, при вивченні творчості незаслужено мало приділяють уваги в школі, хоча саме проза складає значний пласт його літературної спадщини. Всі розповіді Афанасія Фета і невеликі повісті автобіографічні: практично всі несуть в собі епізоди з життя або самого автора, або близьких йому людей.

Афанасій Афанасійович у своїх оповіданнях немов експериментує з різними стилями і жанрами. Особливо наочно такі спроби демонструють його сільські нариси, що гармонійно поєднують в собі документалістику, публіцистику та художні замальовки. По глибокому психологизму й емоційності, які пронизують всі сцени селянського життя, твори дуже близькі до творчості Буніна. Не менш чарівні і цікаві записки про подорожі, демонструють естетичні погляди.

Знову в Москві

По-справжньому до літератури Фет Панас Опанасович повернувся тільки в 80-е роки XIX століття, прийнявши рішення знову оселитися в Москві. Тільки тепер це був не жебрак іноземець без роду-племені, а відомий поміщик, власник багатого московського особняка, представник заслуженого дворянського роду Шеншиных.

Одинадцять років служби в якості судді дозволили все-таки виповниться мрії поета і принесли йому довгоочікувану грамоту і родову, справжнє прізвище.

Він знову відновив колишні стосунки з друзями юності. Цей часовий проміжок ознаменувався виходом перекладів шопенгауэровского «Світ як воля і уявлення», першої частини гетевського «Фауста», творінь відомих римських і німецьких класиків.

Приблизно тоді ж здалеку обмеженим тиражем «Вечірні вогні» та автобіографічні «Мої спогади». Мемуари під назвою «Ранні роки життя» вийдуть після смерті автора. Роботи цього періоду суттєво відрізняються від попередніх: якщо в юності вірші Афанасія Афанасійовича Фета оспівують красу і гармонію, є своєрідним гімном чуттєвого початку, то пізня лірика овіяне якоюсь аурою трагічності, найімовірніше, пов’язаної з реальним станом справ.

Відхід з життя

З віком здоров’я різко погіршився: письменник майже осліп, кожен астматичний напад супроводжувався мучительнейшим задухою. Фізичні муки позбавляли і душевного спокою. Фет прийняв важке рішення: в листопаді 1892 року випровадив дружину в гості, випив келих шампанського, і продиктував секретарю записку такого змісту: «Не розумію свідомого примноження неминучих страждань. Добровільно йду до неминучого. 21 листопада, Фет (Шеншин)», витягнув канцелярський ніж, направивши лезо на голову. Але секретар зуміла відібрати ножик. Самогубства не вийшло. Чоловік кинувся геть у пошуках іншого знаряддя, але його наздогнав апоплексичний удар, який призвів до смерті. Спадкоємцями, крім дружини, він не обзавівся.

До нас дійшли не тільки фотографічні зображення поета, але і кілька рукописних зображень. Найбільш відомий портрет належить пензлю Івана Рєпіна (1882 рік), зберігається в зборах картин знаменитої Третьяковської галереї.

Доля і творчість поета Афанасія Фета

Біографія Афанасія Фета

Висновок

Частина періоду життя Фета збіглася з основними ліберальними реформами Олександра II, що наочно демонструє загальну картину доль представників багатьох відомих дворянських родин. Те ж служіння Вітчизні на військовому поприщі, помещичество при виході у відставку з метою заробити грошей і невгамовна жага творчості: віршами цікавилися багато, інакше звідки б було стільки літературних журналів. Однак, творчість Фета все одно займає особливе місце завдяки своїй тонкощі, пронизливості і красі.