Чи можна залишатися людиною, маючи гроші? (за повістю Бальзака «Гобсек»)

В повісті Оноре де Бальзака «Гобсек» головний герой є уособленням нерозумною скупості і педантичності. Він – лихвар, який особисто бігає по домівках клієнтів, щоб в термін з них взяти оплату векселя. Герой виробив у собі таку точність, що його можна було порівняти з автоматом. Людина-автомат, людина-вексель – ось визначення, які дає автор герою спочатку твори. Але він не простий скупар, а ще філософ. Що правда, у нього всього одна ідея – влада золота над людьми. Гобсек впевнений, що золото править людьми – і владу мають ті, хто має золото.

Тому герой дивиться зверхньо навіть на аристократів, які займали в нього гроші, адже він має гроші, а значить і влада. Він насолоджується тим, як красива графиня де Ресто намагається виглядати спокусливо перед ним – старим лихварем. Жінка намагається умовити Гобсека продовжити термін, але він не вблагаємо. Він розуміє, що з-за своїх пристрастей графиня ризикує втратити майно. Гобсек передчуває, як все перейде до нього, адже він не тільки позичив їй гроші, але і знає її ганебну таємницю.

Єдина мета Гобсека – накопичення багатства. І в цьому він досяг значного успіху. Хоча відразу можна було зрозуміти, багатий він чи бідний. Навіть Дервиль спочатку сумнівається, адже Гобсек завжди одягався скромно, економив навіть на їжі та опалення приміщення. Один випадок вносить у це пояснення: як-то Гобсек
випустив монету, але коли йому її спробували віддати, то він сказав, що вона належить не йому. «Та хіба я став би так жити, якби я багатий!» – рішуче заявив герой. Тепер стає зрозуміло, що Гобсек був багатий, але дуже боявся, щоб ніхто не забрав у нього його золото. Тому він приніс у жертву менше (одну монетку), щоб не втратити все накопичене. Страх бути викритим у багатстві позначилася на його характері, він став підозрілим. Тобто, гроші мали над ним владу. Хоча він вважав, що це він має владу над багатьма людьми, бо має гроші.

Дервиль розповідає про минуле Гобсека, про те, що в юності він борознив моря на кораблі, мав романтичні мрії. Однак через пережите зрада він змінює свій світогляд і визнає одного ідола – золото. Так Гобсека не вдалося залишитися тим же, маючи гроші. Він втрачає свою емоційність, вміння співчувати. Всі його бажання витісняє одне – бажання збагатитися. Однак не можна сказати, що він втрачає всі людські якості. Гобсек розумний, прозорливий, розуміє психологію людей. Він вміє цінувати благородство, чесність. Він і сам чесний, адже всі гроші він заробив, нехай і строго стягуючи відсотки з клієнтів, але він ніколи не обманював.

Чи можна залишатися людиною, маючи гроші? Це дискусійне питання проходить червоною ниткою протягом всієї повісті. У разі Гобсека гроші негативно позначилися на його особистості, підпорядкували собі, але все одно не зробили з нього людину підлого і низького. На прикладі графині де Ресто та її коханця ми бачимо, як низько можуть падати люди заради грошей. Але зате образи Дервіля і Фанні дають нам надію на те, що не гроші є головною цінністю для всіх. Камілла, дочка виконтессы, багата, але не відмовляється від любові заради грошей і положення.

Оноре де Бальзак показує влада золота в повісті над людьми на прикладі головного героя Гобсека, який став людиною-автоматом. Але так само ми бачимо інших героїв, які залишаються справжніми людьми з грошима чи без.