Аналіз байки Дмитрієва «Два голуби»

Російський поет 18 століття Іван Дмитрієв був новатором у байковому жанрі. Він відкидав грубуватість і простоту, яка була властива байкам Хвостова або Хемніцера. Вишуканість і делікатність – ось відмінні риси творів Івана Дмитрієва. Він першим запропонував світському суспільству витончену салонну байку.

Будучи чудовим перекладачем, поет використовував сюжети французьких байок і давав їм нове життя. Зберігаючи стиль оригіналу, байкар витончено викладав короткі повчальні історії і переконливо прописував в кінці мораль. Байки Дмитрієва – наче дзеркало, в якому відображаються різні пороки чи недосвідченість. Висновок байки – высокоморальное повчання людям.

Одна з самих ліричних байок з назвою «Два голуби» вийшла в 1795 році. Тут важлива не тільки мораль, але і саме оповідання, яке написано в стилі елегії. А елементи освіти, моралі присутні не тільки в кінці, але і на протязі всього твору.

Сюжет байки запозичений Дмитрієвим у знаменитого французького класика Лафонтена.

Байка «Два голуби» – це одночасно жартівливий і драматичний розповідь про дружбу. Автор добирає прості, але витончені словесні конструкції в цьому творі.

У байці розповідається про двох голубів, які були друзями і здавна жили разом. Але одного разу одному з них стало нудно, і він захотів подивитися світ. Його друг дуже засмутився, дізнавшись про таке рішення. На це вказують такі слова, як «розплакався», «закричав». Один голуб намагається відрадити другого летіти, адже було недобре знамення. Один відверто говорить, що буде сильно переживати й тужити. Ця частина сповнена лірики і більше нагадує елегію, ніж байку.

Голуб не слухає одного і відлітає. Але далеко не встиг залетіти, як почалася гроза – і вона була лише першим його випробуванням. Далі він терпить напад хижих птахів. В кінці виснажений і пораненный голуб повертається додому до одного.

Після розповіді автор починає повчальну частину, в якій говорить, що нема чого людям розлучатися. Навіщо милуватися чимось чужим, якщо можна милуватися одне одним?

Байка «Два голуби» увійшла до збірки «І мої безделки». У ній автор звеличує велике почуття дружби і любові. Дружба – це те, на чому тримається наш світ, тому не можна ставитися до неї зневажливо. Герої байки були давніми друзями, але один перестав цінувати їх дружбу, занудьгував і полетів. Але в результаті повернувся додому скаліченим. Нові враження не подарували щастя голубу, а лише заподіяли біль, як він заподіяв біль товаришеві, залишивши його одного. У байці звучить заклик забути про свої бажання і подумати про почуття ближніх.