Аналіз вірші Гіппіус «Драбина»

Зінаїда Гіппіус разом зі своїм чоловіком Дмитром Мережковським стали ідеологами символізму, вони розробляли основні принципи цієї течії в мистецтві. Гіппіус була поетесою, письменницею і драматургом, творчість її яскраве, неповторне, різноманітне, цікаве. Срібний вік був абсолютно новим в плані сприйняття творчості, відкритим для експериментів.

Твори поетеси пройняті любов’ю і ніжністю, вони розповідають нам про любов і життя. Найчастіше вони є меланхолійними, наповнені сумом, відчувається біль, страждання, невідомість. Всі ці почуття відіграють важливу роль для поетеси, вона має тонко і грамотно висловлювати їх. Кожний її вірш – ціле мистецтво, осягнути яке зможе тільки розумний та освічений читач. При цьому для кожного автор залишає простір для роздумів, наприклад, при трактуванні образів, ідеї тексту.

Твір «Драбина» написаний у 1897 році, вона про любов. Вірш має символічну назву, сходи – сходження, розвиток, початок нового життя разом з коханою. У центрі – ліричний герой, йому нібито приснився сон: ліричний герой піднімається по сходах разом зі своєю коханою, нагорі відчувається прохолода. У цьому вірш є асоціація між і апельсинными квітами, який автор називає безневинними. Апельсинные квіти – надії на все хороше, світле, яскраве, але автор не дає впевненості в цьому. Стиль поезії підказує нам, що так не буде. Настрій його меланхолійний, сповнене легким смутком.

У вірш багато значать художні засоби, що використовуються стежки. Найчастіше зустрічаються епітети: нещодавню, випадкову, чужу, раптова думка та інші. Серед стилістичних засобів велику роль відіграє інверсія. З допомогою таких засобів, вірш стає більш виразне і красиве.

Парадоксально звучать останні рядки: ліричний герой розуміє, що дівчина, яка була поруч з ним, зненавиджена, але він все ж очікує її любові. Використовуються риторичні пропозиції в самому кінці тексту: «Хочу, щоб ти любила!». Таким чином, ліричний герой демонструє свою двоїсту природу, роздвоєну особистість. Дивне відчуття виникає не тільки у нього, але і у читачів. Присутня якась недомовленість, в якійсь мірі алегоричність.

Зінаїда Гіппіус демонструє абсолютно новий стиль, який є проявом символізму в літературі. Це абсолютно нова течія, яка зароджується на початку 20 століття. Поетеса намагається у своїх віршах висловити справжні почуття, розповісти про те, що її хвилює. Стиль демонструє максимальну щирість і відкритість до читача. Важливе значення відіграють символи, прихований зміст. Особливість таких віршів в тому, що їх кожен розуміє по-своєму. Гіппіус, будучи безпосередньо розробником концепції символізму, дотримується основних принципів даного напрямку. Символізм надихнув багатьох авторів на пошуки нових тем і художніх засобів для вираження самого себе, своїх думок.