Може чи реальність породжувати мрію?

Реальність і мрія – далекі і водночас близькі поняття. Навколишня дійсність викликає різні емоції: вона або подобається, або призводить до різко негативного ставлення. І в тому, і в іншому випадку наші почуття не можуть залишитися без відповіді – вони породжують картинку, яка була б в ідеалі. А це зображення, таке яскраве і лагідний, і є мрія.

Немає нічого поганого в тому, що людина засуджує суспільні підвалини, що його не влаштовує соціальне нерівноправність, засилля багатих над бідними. І мріяти про виправлення такої ситуації зовсім не гріх. Ось тільки не треба брати в руки сокиру, як зробив герой роману Федора Михайловича Достоєвського «Злочин і кара» Родіон Розкольників.

Колишній студент юридичного факультету Петербурзького університету бідний, одягнений у поношений костюм, настільки старий, що купчиха приймає його за жебрака і навіть дає милостиню. Звичайно, в такій ситуації навколишня дійсність викличе обурення, захочеться змінити все, навести порядок. От тільки спосіб Розкольників вибирає такий жорстокий, що висоті про його мрії і вже не доводиться говорити. Вбити стару лихварку, Олену Іванівну, – не вирішення проблем, тим більше державного масштабу. Родіон лише прирікає себе на вічне страждання муками совісті. Його вчинку немає і не може бути виправдання. А мрія так і залишається мрією, тепер вже зовсім не досяжною.

Але не всі приклади породження мрії з реальної дійсності такі сумні. Зовсім іншим представляється нам герой роману Михайла Булгакова «Собаче серце» професор Преображенський. У світі все постійно змінюється, медицина повинна відповідати. Пилип Пилипович шукає способи підняти рівень медицини на якісно новий щабель, може бути навіть найвищу. Звичайно, в деякій мірі їм рухає азарт і марнославство, але пориви у даної мети досить добрі. Винахід людини шляхом використання біологічного матеріалу іншої живої істоти, конкретно в цьому творі, – собаки – дозволить зробити крок далі в науці, використовувати це відкриття для нових звершень. І Преображенський наважується на небезпечний і авантюрний крок…

Треба віддати належне вченому: поява неповноцінної людини змушує Преображенського замислитися, відмовитися від своїх планів і повернути все на круги своя. Так, можливо, він і засмучений результатом експерименту, але він не втратив себе як людину, як особистість. Пилип Пилипович продовжує ставити досліди, а Кулька залишається поруч в теплі і ситості.

Висновок простий: реальність, яка нас оточує, різна і не завжди ідеальна. Щоб його змінити або хоча б внести свій невеликий внесок у це перетворення потрібно залишатися людиною. Що б не відбувалося ,чого б нам не хотілося досягти і отримати, в першу чергу, не можна забувати про моральні принципи і закони.