Тема жаху тоталітарного режиму в оповіданні Солженіцина «Один день Івана Денисовича»

Солженіцин у своїй розповіді «Один день Івана Денисовича» піднімає «заборонену» і приховану за «сімома печатками» тему жаху тоталітарного режиму сталінських репресій. У творі показано, як легко в той час можна було «впасти в немилість» і опинитися по той бік колючого дроту. Найчастіше, люди страждали за правду. Звичайно не за свою реальну історію, а за ту правду, яка була переформульована» до невпізнання і озвучена військовим трибуналом. Тисячі бійців червоної армії, які вижили у війні, так і не повернулися додому. Той, хто, коли-то зміг втекти з полону, тепер c легкої подачі, став вважатися ворогом батьківщини.

Несправедливо, жорстоко – ніхто з цим не розбирався. Вижив у полоні, значить, здав своїх однополчан. За цією теорією, країна втратила десятки тисяч молодих і міцних чоловіків. Ті, хто дочекався волі, повернулися з місць позбавлення волі без зубів, волосся і з хронічними захворюваннями. Адже мінімальний термін за зраду батьківщині було десять років. Пізніше, трибунал збільшив строк до двадцяти п’яти років.

І це замість того, щоб вшанувати тих, хто «робив» перемогу. Адже саме вони, залишивши сім’ю з дітьми, кожен раз ризикували своїм життям, підпадаючи під черговий обстріл… Несправедливо…

Солженіцин показав і внутрішній світ в’язниці. На прикладі одного ув’язненого Івана Денисовича Шухова, автор відкрив завісу читачеві на те, як насправді йдуть справи в ув’язненні. Адже деколи створюється враження, що вони там лише лежать на нарах, п’ють чифір, і грають в карти. Але немає. Автор доводить, що таборове життя того часу важка. Ув’язнені не розпоряджаються часом на власний розсуд, а цілком віддані праці. Вони з ранку до вечора працюють, їх принижують і ображають наглядачі, до того ж постійно оглядають і перераховують. Сон їх може бути в будь-яку хвилину, а зайве сказане слово, може обернутися карцером.

Солженіцин не просить пощади від читача. Він відновлює справедливість, показуючи, як ні в чому не винні люди, виявлялися у вигнанні і таборах. Кожен з них мріяв швидше опинитися на волі, але і в той же час боявся цього. Чи потрібні вони будуть там державі, після стількох років ув’язнення. Деколи укладений боявся зізнатися в цьому навіть самому собі.

Друге питання, яке мучило табірних, так це чи випустять на волю в передбачувану дату. Адже бували випадки, коли відсидівши один, людина ту ж отримував інший термін і вже поверталися додому в старості, або вмирали, так і не отримавши довгоочікувану свободу.

Хоча самосуд в таборах був і залишається донині, автор лише кілька разів згадує випадки кровопролиття. Табірні розправлялися з тими, хто вже назавжди втратив людські якості. Солженіцин, хотів показати читачеві, що і на закінчення живуть люди. Так, обмежені в спілкуванні з рідними, близькими та друзями, встають з підйому і лягають по відбою, ходять в «тілогрійках» і носять ганебні номери. І все ж це не заважає їм залишатися людьми. Тим більше вони ніяк не заслуговують того, як ставляться до них наглядачі, які, по суті, відбувають з ними такі ж терміни.