Аналіз вірша Твардовського «Я знаю, ніякої моєї провини…»

Життєвий шлях Олександра Твардовського був надзвичайно важким. Поет ніколи не намагався піти від випробувань долі, не прагнув сховатися від того, що приготувала для нього життя. Замість того, щоб виїхати в евакуацію і відсидітися в стороні під час військових подій, Твардовський вирушає на фронт. Він займає посаду журналіста, кореспондента, якому щодня доводилося спостерігати за жахами війни, за десятками і сотнями поранених і вбитих, за чужим болем і стражданнями.

Поет неодноразово прагнув піти в бій, взяти зброю і стати плече до плеча з простим солдатом. Однак цього йому не дозволяли зробити. Роботи Твардовського друкувалися на фронті і підтримували звичайних солдатів, зміцнювали їх моральний дух. З цієї причини, автор міг лише спостерігати за подіями. І спогади про страшну війну залишилися в пам’яті поета назавжди. Кожну ніч він бачив кошмари, повертався туди, на полі бою.

На тлі емоційного пориву, Твардовський створює вірш «Я знаю, ніякої моєї провини…». Він прекрасно розуміє, що ніяк би не зміг змінити хід військових подій. Однак на душі шкребуть кішки. Автор пише про те, що міг би врятувати чиїсь невинні життя, відправившись в бій. Твардовський розуміє, що міг би стати на місце будь-якого солдата, і, загинувши замість нього, зберегти воїнові життя.

З такими муками і сумнівами поет жив до останнього дня свого життя. А після проведення брежнєвських чисток, Твардовського змістили з посади редактора журналу, і це стало справжнім ударом для творчої душі. Після такої події, муки поета тільки посилилися. Тепер поет розумів, що краще б він загинув на фронті. У тому випадку йому б не довелося випробовувати таких принижень і образ.