Образи негативних героїв у розповіді Бажова «Мідної гори Господиня»

Героїв оповіді П. Бажова можна розділити на позитивних і негативних. До останніх належать прикажчик і пан. Ці образи – основа для розкриття кріпосницької теми. Автор описує вчинки зазначених героїв, залишаючи за читачем право самому зробити висновки.

Про приказчике ми вперше дізнаємося від Господині Мідної гори. Вона грубо називає його «задушливим козлом». Натякаючи на те, що він душить свободу селян, щоб вислужитися перед паном. Малахитница передає прикажчика наполегливу «прохання» залишити її володіння і не ламати її «залізну шапку». Образ «задушливого козла» виразніше вимальовується після прочитання роздумів Степана про те, передавати слова Господині чи ні. Хлопець думає про приказчике: «гниль якась всередині у нього».

«Очне» знайомство читача з цим негативним героєм відбувається на руднику. Автор не описує зовнішність чоловіка, зате він розповідає, як народ знімає перед ним шапки і не сміє проронити ні слова. Мабуть, кожен знає, що гнів прикажчика добром не закінчується. Мова Степана дуже розлютила «задушливого козла», про це говорить деталь «навіть вуса затряслися». У зазначеному епізоді проявляється та сама «гнила» сутність героя. Він загрожує хлопцеві, наказує відшмагати його, виписує непосильні уроки. Жорстокість заводського прикажчика не знає меж. Але, мабуть, за це його і цінує пан. Адже йому на руку, щоб народ боявся і працював більше.

Прикажчик дуже хитрий, особливо, якщо на кону стоїть багатство. Коли йому доносять, що Степан зв’язався з нечисту силу і малахиты самі сиплються в його руки, «задушливій козел» відразу придумує, як викрутити для себе велику вигоду. Спочатку він переводить на «злачні місця» племінника. Коли ж той не знаходить дорогоцінного каміння, прикажчик обіцяє Степану свободу, якщо селянин знайде стопудовую малахитовую брилу. Хлопець виконує завдання, але на волю його не випускають.

Барин – другорядний герой. Він з’являється всього в декількох епізодах. Пан прибуває на рудник після того, як дізнається про Степана. П. Бажов не описує ні зовнішність, ні характер героя. Тим не менш, видно, що пан не менш жадібний, ніж його прикажчик. Він наказує хлопцеві добути малахітові камені для високих стовпів і обіцяє йому свободу. Звичайно, він теж сподівається обдурити селянина. Правду видає його поведінку. Коли хлопець просить спочатку виписати вільну для нього і для його нареченої, пан кричить і тупотить ногами.

Дочитавши оповідь «Мідної гори Хазяйка», задаєшся питанням, яким героям віднести малахитницу, адже вона привела селянина до смерті. Я думаю, що дівчину не можна вважати негативною героїнею. Вона не робила зла чесним, працьовитим людям. А Степан почасти сам винен у своїй смерті, адже знав, що з Господинею зв’язуватися не можна.

В образах негативних героїв оповіді П. Бажов узагальнив всіх прикажчиків і баринов, викрив їх найгірші якості. Це дозволило показати виворіт кріпацтва, завдяки чому твір цікаво не тільки дітям, але і дорослим.