Який вплив старші можуть надати на вибір людиною життєвого шляху?

З ранніх років батьківські настанови залишаються у свідомості й у серці дітей. І, стаючи ершистыми підлітками і незалежними молодиками, вони все одно при зовнішньому опорі заповідей батьків і вчителів підсвідомо намотують на вус все, що говорять люди з життєвим досвідом. Тому думка батьків або авторитетних старших товаришів може мати вирішальне значення і на вибір майбутньої професії, і на вибір чоловіка і визначити моральний вибір у складній ситуації.

Приклади такого впливу можна знайти і в літературі.

Так, в «Капітанської дочці» А. С. Пушкіна Петро Гриньов по батьківській волі відправляється на службу. Батько напучує сина наказом берегти честь змолоду. Це напуття багато в чому визначило вчинки Петра надалі. Вірний присязі, він відмовився служити Пугачову, хоча міг бути страчений за це. Однак стійкість Петра викликала повагу супротивника, і юнак був відпущений. Але попереду його чекали нові випробування. Він змушений був ослухатися наказу начальства, щоб врятувати від біди свою наречену. Віроломний Швабрин тримав її в полоні, примушуючи до заміжжя. Перед ним була дилема: виконати наказ, але залишити дівчину в нестерпному становищі або постати перед судом, але врятувати Машу. Він вибрав останнє, ставлячи під загрозу свою репутацію і життя. Таким було його уявлення про честь. Так Петро Гриньов слідував заповітам батька: берег честь навіть під страхом смерті. І це визначило його життєвий шлях.

Герой поеми Гоголя «Мертві душі» Чичиков теж отримав у дитинстві батьків заповіт. І цей заповіт був — берегти копійку. Павлусь дуже добре сприйняв установку батька: прагнув не тільки берегти, але і примножувати. Тільки на шляху до заповітної мети в засобах примноження він був не розбірливий. Його мало хвилювала моральна сторона справи. Чи Не тому, що з батьком розмов про честі не було? Без докорів совісті Чичиков пустився в аферу: намірився закласти померлих селян, отримати за них гарну суму від держави і, приїхавши в провінцію, став скупником «мертвих душ» задешево. Не без батьківського впливу Павло Чичиков вибрав шлях безпринципною наживи, втрачаючи совість і мертвея душею.

Таким чином, безсумнівно, сильний вплив старших на юного людини у виборі життєвого шляху. Тому на батьків і старших наставників лежить відповідальність, який шлях обере молода людина, гідний або сумнівний. Слова про життєві цінності, серйозно сказані, западають в юну душу і спонукають здійснювати вчинки, хороші чи погані — залежить від змісту сказаного.