Чи можливо уникнути помилок в пошуку життєвого шляху?

Пошук життєвого шляху — це не тільки вибір професії, це і вибір моральних орієнтирів як керівництва в дорозі. Ніхто не хоче помилитися в цій важливій справі. Але чи можливо таке?

Так, життя свідчить, що таке можливо, коли людина з раннього дитинства по очевидному для всіх покликанням просто призначений для якогось виду діяльності. Більш того, якщо у дитини мудрі батьки, що дали йому правильну установку на довгий життєвий шлях, а він не норовливий і не одержимий гординею, великих помилок він уникне.

Але такі щасливі ситуації в житті зустрічаються рідко. Не всі наділені яскравим талантом як дороговказною зіркою. А коли в людини багато здібностей, то вибір зробити теж важко. У юності, тим більше хочеться і того, і іншого. А найдужче хочеться досягти якихось висот, стати відомим, прославитися, вибитися з сірої маси. Тут-то і починається епопея «набивання шишок». Для напоумлення.

Приклади є і в нашій чудовій літературі.

Пошук життєвого шляху Андрієм Болконским («Війна і світ» Л. Н. Толстого) пов’язаний з розчаруваннями. Читач знайомиться з князем Андрієм, який одержимий наполеонівськими мріями і жагою слави в противагу порожнечу світського життя. Він мріє про великі звершення. Однак відкрилася його погляду високе небо, коли він пораненим лежав на полі битви, в прах розвіяло його честолюбні помисли. Андрій зрозумів їх суєтність, помилковість. В його свідомості відбувається переоцінка цінностей. Болконський приходить до розуміння, що тільки прагнення до високого, вічного може принести йому справжнє щастя.

Герой Ф. М. Достоєвського Родіон Розкольників («Злочин і покарання») — бідний студент, задавлений злиднями, терпить приниження, але дуже гордий. По гордині своїй він розділив людей на потворних тварюк і на тих, кому права дані. Теоретизуючи, він заходить занадто далеко: скоює вбивство. Це страшна помилка. І він розуміє, що з цим злочином звалилася його теорія. Він ще далекий від каяття, але пошкоджене стан його душі робить його нещасним. Розкольників мимоволі прагне щось змінити. Шлях його відновлення довгий і болісний, але він проходить його через спокуту, через страждання. Наприкінці роману душа воскресає для любові, йому стало доступно щастя.

Підбиваючи підсумок, можна сказати, що в пошуку життєвого шляху найчастіше помилки неминучі, але вони не страшні, якщо усвідомлювані. У такому разі помилки виправляються і дають життєвий досвід.