Що таке любов?

«І море, і Гомер — все рухається любов’ю». Цей афоризм кинув у світ Осип Мандельштам. Ганна Андріївна Ахматова відгукнулася ще краще, обізвавши неробою того, хто придумав, «що буває любов на землі». Сенс такий: на землі переважна більшість тільки грає в любов, не відаючи її насправді, оскільки ця категорія, мабуть, небесного походження. І лише деяким («іншим») «відкривається таємниця». Природа любові, дійсно, таємнича. Це не хімія, а швидше — метафізика.

Якщо вдуматися, то любов’ю пронизана вся наша життя. Любов багатопланова.

У людини з дитинства входить любов до батьківщини, спочатку — до малої, пізніше — до великої. Любов ця поступово розростається від стін свого будинку до сусідніх вулиць з тінистими алеями, до полів, лісів свого краю, і, нарешті, до величі історії своєї країни.

Любов до батьків також дається з дитинства. Це не просто відповідне відчуття на турботу, це щось більше. Маленька дитина з чистим серцем ще всією душею прив’язаний до батьків, він просто любить, не за те, що годують. Відомо, як маленькі діти ганяються за матерями.

Любов батьків до дітей не знає спокою в турботі про них. У цій любові міститься повна самовідданість.

Коли малюк підростає, він обзаводиться друзями. А дійсна дружба теж заснована на любові, прихильності, інакше — це просто хороші стосунки. Друзі не просто скрашують життя, вони — наше друге «я».

Ще об’єкт любові для людини — його домашній вихованець. Хтось любить кішок, хтось- собак, чиїсь переваги зупиняються на птахах, чиїсь — на рибок. Звідки це? Можливо, від Адама, який ще до гріхопадіння був царем над усіма створіннями, піклувався про них, і вони обожнювали його.

Любов чоловіка і жінки часто перебільшують. За словами Ахматової, « чекають побачень, бояться розлуки і любовні пісні співають» просто тому, що так прийнято. Справжня любов рідкісна, і найчастіше трагічне. В літературі це Ромео і Джульєтта, Тетяна і Онєгін. Така любов завжди поруч зі смертю, «бо сильне кохання, як смерть, любов», як сказав Соломон в Книзі Пісні пісень.

Любов до Бога — доля обраних. Вона доступна не всім, але хто перебуває в ній, вже на землі в Царстві Небесному.

Так що ж таке любов? Як би не зводили гностики і атеїсти любов до фізіології та органічної хімії, людина інтуїтивно розуміє духовну природу цього почуття. Любов земна дається людям понад як відблиск божественної любові.