Які друзі і вороги Герасима? (по розповіді Тургенєва «Муму»)

Герасим з розповіді В. С. Тургенєва «Муму» з дитинства був обділений природою. Його сліпота і глухота були причиною специфічного ставлення до нього оточуючих. Герасима поважали за богатирську силу і добрий, але суворий характер. Тим не менш, друзів серед челяді у нього не було.

І. С. Тургенев зауважує, що бариня до свого двірнику ставилася добре. Але цінний для неї він був тільки в якості робочої сили. Жінка знала, що сільський богатир впорається з будь-якою важкою роботою. Крім того, він був відмінним сторожем, чужі боялися його і навіть не наважуються поткнутися у двір. Тим не менш, саме бариня стала причиною нещасть Герасима. Спочатку вона видала заміж його улюблену Тетяну за черевичника-п’яницю, а потім змусила вбити кращого друга, собаку Муму.

Можна вважати бариню ворогом Герасима. Я думаю, що ні. Здійснюючи зазначені вчинки, вона зовсім не думала заподіяти шкоду своєму двірнику. Жінка навіть не здогадувалася, що заподіє йому біль. Стара поміщиця не цікавилася життям своєї челяді, тому не знала про почуття Герасима. Дворецький ж побоявся розповісти про це. Муму ж стара замучила не зі зла чоловікові, а з-за свого егоїзму.

Не дуже любив Герасима дворецький Гаврило, так як бачив, що бариня прихильна до німого. Руками Гаврило бариня творила «чорні справи»: він влаштовував весілля, вивозив собаку, намагався «вирвати» Муму з рук двірника. Але сказати, що дворецького засліплювала злість, не можна, він просто боявся господині і ігнорувати її накази не міг. Інші челядники ставилися до Герасиму нейтрально.

Першим другом чоловіка можна назвати пралю Тетяну, в яку він був закоханий. Міцною дружбою їх відносини назвати не можна. Герасим захищав жінку, а вона якийсь час побоювалася його, а потім змирилася з такою турботою. Дружні почуття легко руйнувалися під натиском рішення барині про весілля Тетяни та черевичника. Праля навіть не спробувала відмовитися і піти проти волі жінки.

Справжнім другом Герасима стала песик Муму. Вона любила його всім своїм крихітним сердечком. Собака була вірна своєму господареві. Вона чекала його біля будинку барині, не відходила ні на крок від двірника. Коли її продали іншій людині, Муму вирвалася і повернулася до господаря. Собака зуміла розпізнати світ, який випромінював її господар. Це приклад безкорисливої дружби, яка непідвладна інтриг інших людей.

Герасим теж дізнався в собаці справжнього товариша. Він, нарешті, був упевнений, що цей друг не зрадить і не заподіє їй біль. Двірник відповідав тим же. Вихована в ласці, його собака виросла напрочуд розумною і ласкавою. Герасим не міг допустити, щоб його друг мучився. Він розумів, що собака не зможе себе захистити, тому втопив її. Можна зробити припущення, що після такого удару чоловік навряд чи шукав товаришів серед людей. Хіба можна їм довіряти після такого?

Таким чином, у Герасима з розповіді В. С. Тургенєва «Муму» не було друзів серед людей. Але, завдяки доброму серцю, і ворогів він собі не нажив. Чоловік постраждав від людського егоїзму і дурості. Справжнім його другом стала собака Муму.