Яка роль образу міста в пєсі Островського «Гроза»?

Події в п’єсі А. Н. Островського «Гроза» відбуваються на мальовничому березі річки Волги, вигаданий письменником місті Калинов. У п’єсі немає конкретного опису міста, але при читанні п’єси можна представити і внутрішню життя міста та його обриси.

Величні картини волзького ландшафту гармонійно вплелися в композицію п’єси. Здається, що така прекрасна природа міста повинна позитивним чином впливати на людей, але час перебування жителів одноманітна і консервативна. Калинів – це типовий російський містечко того часу з давно сформованими традиціями. Звичним життям живе населення міста – купці, міщани, простолюдини. Люди живуть дуже замкнуто, виходять на прогулянки по святах, а в будні дні сидять вдома.

Здається, що це місто живе особливою, самітницького життям. Але це типова життя провінційних російських міст того часу, де процвітав патріархальний побут жорстокі звичаї, самодурство і деспотизм, що пригнічує в оточуючих все людське.

Особливо нудна й одноманітна життя в цьому місті для жінок, які підпорядковувалися домостроевским порядків.

Устрій міста Калинів діє гнітюче. Жити щасливим сімейним життям там неможливо. Тут, вийшовши заміж, жінки прирікали себе на рутину. Сльози і лайка вважається нормою. Автор показує владу грошей. Ті, у кого є гроші, намагаються бідних обмежувати так, щоб на їх дешевій праці ще більше грошей наживати. Людям порядним і добрим в таких умовах вижити важко.

У п’єсі показана роль міста в житті головних героїв. Сама атмосфера міста викликає конфлікти всередині суспільства, і результати у них трагічні. Автор звертає увагу на те, що патріархальні устої себе зжили. Час в місті тече повільно і монотонно. У сім’ях старші пригнічують молодших. І роблять це під маскою чесноти. Насправді ж у сім’ях процвітав домашній деспотизм і байдужість до почуттів інших. Гостей в місті буває мало, тому для жителів все в дивину. Вони не знають іншого життя – і тому рідко намагаються хоч щось змінити. Головні герої – представники нового покоління, але навіть вони не можуть вирватися з лап міста. Катерина на рівні інтуїції розуміє, що таке життя їй чужа, але не може відкрито вступити в конфлікт. І тому її доля особливо трагічна в порівнянні з іншими героями.

У своєму творі письменник показує образ типового для першої половини XIX століття міста. Образ міста показаний очима героїв і є збірним. Драматург добре знав купецтво і умови, в яких воно розвивалося. За допомогою різних світоглядів героїв п’єси Островський створює повну картину повітового купецького міста Калинова.