Як змінився конфлікт батьків і дітей з часом?

Час біжить невпинно, змінюються епохи, а разом з ними – звичаї, смаки, звички, погляди на життя. Тим не менше, проблема конфлікту поколінь зникає, але умови епохи вносять у нього свої корективи. Як змінився конфлікт батьків і дітей з часом?

Щоб відповісти на поставлене запитання, потрібно для початку заглибитися в нашу історію. «Відмотаємо час» на кілька століть назад. ХІХ століття позначився розквітом поміщицької життя і її занепадом з-за скасування кріпосного права. Ці події вплинули на стосунки батьків і дітей. Перебували молоді пани, які підтримували народ. Н. Некрасов народився в сім’ї поміщика, однак виступав проти кріпацтва. Це стало однією з причин того, що письменник рано покинув отчий дім.

Перша половина ХХ століття – період революцій, громадянських війн, Великої Вітчизняної війни. Історико-культурні умови також вплинули на стосунки між поколіннями. Під час революції батьки і діти нерідко опинялися по різні боки барикад, іноді справа доходила навіть до вбивств. Як бачимо, причина розбіжностей одна і та ж – розбіжність поглядів. Однак, по гостроті конфлікти відрізняються. У наш час проблеми зовсім інші. Діти вважають, що їхні батьки нічого не розуміють в сучасному світі, адже жили в зовсім інших умовах: без інтернету, гаджетів і навіть телевізорів. Батьки і діти віддаляються, стають чужими одне одному.

Простежити, як змінювався конфлікт поколінь можна і за допомогою літератури. В романі І. С. Тургенєва «Батьки і діти» причина протистояння між Миколою Кирсановым і Євгеном Базаровым – різниця у поглядах на устрій життя. Кожен з героїв займає чітку позицію, чітко її аргументує. Жоден з чоловіків не згоден відмовлятися від своєї думки.

У романі А. Алексіна «Божевільна Євдокія» описуються події, більш наближені до нашого часу. Тут конфлікт виникає між розпещеною дівчинкою Олею та її класною керівницею. Олі не подобається Євдокія Савеліївна тільки з-за того, що недостатньо стежить за собою і приділяє більше уваги посереднім дітям. Як бачимо, причини конфлікту не такі серйозні, як у попередньому прикладі.

Порівнявши наведені приклади, можна зробити висновок, що конфлікт змінився. В наш час молоде покоління більш вільно в думках, словах, вчинках, тому для виникнення розбіжностей достатньо найменшого приводу. Тим не менш, конфлікти, пов’язані з різними поглядами на політику, суспільний устрій теж залишилися і вони не рідкість.

Таким чином, на конфлікт поколінь впливає історико-культурна обстановка. Конфлікти відрізняються причинами, поведінкою їх учасників. Універсальною для розбіжностей між батьками і дітьми різних епох залишається причина різниці у поглядах актуальні події.