Проблематика повісті Пушкіна «Пікова дама»

В повісті Пушкіна «Пікова дама» піднімаються такі моральні проблеми як жадібність, жорстокість, засудження і приниження оточуючих людей. Автор не створює жодного образу, якої б був позитивним прикладом для наслідування. Адже в кожному персонажі твору є приховані і явні негативні риси. Цим автор показує те, що всі люди мають свої недоліки, і лише за ними залишається вибір між добром і злом.

Проблематика поведінки старої графині була в упередженому ставленні до своєї вихованці Лизавете. Сама дама могла дозволити собі не працювати, з’являтися у вищому світі в дорогих нарядах і убранствах, чого не можна було сказати про бідну дівчину. Проте стара вимагала від Лизаветы того ж, незважаючи на її дуже маленьку платню. Дівчина повинна була відповідати своїй виховательці.

До того ж найменші непокори Лизаветы, приводь графиню в лють. Вона користувалася своїм становище і доводила дівчину з найменшого приводу до сліз.

Проблематика образу Лизаветы в тому, що дівчина грає в творі роль жертви. Вона терпить знущання старої Ганни Федотівни, тому, що не може просто покинути будинок. Дівчині нікуди податися і єдиною надією на порятунок стає заміжжя. Однак з-за займаного положення, Лізавета Іванівна не є завидною нареченою. На балах та інших світських заходах, на дівчину просто не звертають уваги. Тут автор показує холодний розрахунок оточуючих молодих людей. Адже багато переслідують мету вигідно одружитися. Ця проблема розважливості актуальна і донині.

Образу Германна автор у своєму творі відводить досить значну частину. Він показує його таємні «злодійства». Адже думки чоловіка пов’язані лише з матеріальним достатком. Він дуже скупий, тому економить практично на всьому. З цієї ж причини ніколи навіть не грає в карти, хоча часто стежить за процесом.

Але найголовніше «злодійство» Германна навіть не в тому, що він хоче розбагатіти, а в тому, що він хоче це зробити за рахунок інших. Він не звик багато працювати, щоб отримати бажаний результат. Але чоловік готовий піти навіть на злочин, щоб забезпечити собі гідне життя. Тому, в його план входить проникнути до графині Томській і вивідати у неї таємну виграшну комбінацію карт. Заради цього він може переступити через своє чоловіче достоїнство і стати коханцем для літньої жінки. Про почуття, які відчуває до нього закохана Лізавета, він навіть не думає. Адже він по натурі егоїст, і навіть якщо б у чоловіка все вийшло, і старенька в ту злощасну ніч все ж розкрила йому «карти», він би ніколи не одружився на її вихованці.

У серце Германна немає місця для взаємної любові до Лизавете. Він відчуває ці почуття тільки до власної персони і ассигнацій. В цьому і є основна проблема повісті «Пікова дама».

Наприкінці твору герої отримають по «заслугах». Графиня Ганна Федотівна дуже символічно помре в страху за своє життя. Лізавета, весь час шукала собі спасителя, раптом виявить його зовсім поруч, практично в сусідній кімнаті. Германн ж, економлячи на всьому необхідному – все і втратить, аж до власного розуму.