Образ Костянтина Журавльова у розповіді Шукшина «Зрізав»

Костянтин Журавльов в розповіді Шукшина «Зрізав» постає перед читачем в образі утвореного та інтелігентної людини. Він є кандидатом наук. Журавльов – філолог.

Чоловік одружений, причому його дружина, також має кандидатський ступінь. Вона повністю доповнює і підтримує чоловіка. Разом вони складають повноцінну і добропорядну осередок суспільства, подаючи позитивний приклад своєї дочки.

Кандидат тільки завдяки своїй праці величезної сили волі зміг назавжди переїхати з села. Він вже давно знаходився в тому суспільстві, де не було прийнято засуджувати, заздрити і зловтішатися. Тому чоловік приїхав на малу батьківщину з «відкритим серцем». Він від душі порадів прийшли в гості односельцям, і навіть, приготувався, як слід усіх почастувати за вечерею.

Чоловік не знав про «таємної місії» Гліба Капустіна. Він і не здогадувався, що його досягнення комусь заважають спокійно існувати. Кандидат привіз сімейство в таксі, і навіть це викликало розмови в «масах» і стало предметом роздратування.

Журавльов був з іншого «тесту». Він ніколи не заздрив і не озирався на чужі досягнення. Він намагався передати свій досвід учням, хоча і сам постійно чогось навчався. Зі своєї поїздки він теж виніс великий урок. Ніколи не варто сперечатися з дурним людиною. Для нього ти так і залишишся якоїсь «вискочкою», якщо він так критично налаштований з самого початку. Всьому оточенню хорошим ніколи не будеш. Завжди знайдуться люди, готові в будь-який момент зганьбити і всіляко спаплюжити суть сказаного тобою слова.

Автор у своєму оповіданні піднімає дуже великий «пласт» проблеми. Безліч людей, які по суті нічого не добилися, тільки і чекають помилки від тих, хто хоч трохи вище за «статусом», чином або фінансово забезпечений.

У розповіді видно, що Шукшину імпонує саме сім’я Журавльова, а не вискочка Капустін. Хоча Гліб і встиг наговорити неприємних речей «кандидату» і той, залишився з неприємним осадом на душі, проте «зрізати» його все ж таки не вийшло. Розмова йшла про абсолютно різні речі, зовсім не стосуються області, в якій розбиралася чату Журавлевых.

Будучи досить недурною людиною, «кандидат», майже відразу зрозумів, що його ім’я хочуть «зганьбити». Він заявив це «опоненту», однак той лише пішов від відповіді черговим «дурним міркуванням». Ні чоловік, ні його дружина, так і не змогли зрозуміти сенс змови. Одне їм було зрозуміло – їх перебуванню тут не раді.

Кандидат і його дружина, швидше за все, не дуже додадуть значення сталася «абсурдною» ситуації. Так, вони зрозуміли, що не всі здатні радіти чужим досягненням, не всі співчувають невдачам. Завжди знайдуться такі, які будуть чекати їх «падіння» з висоти, і навряд чи дочекаються.

В оповіданні автор спеціально порівнює двох «героїв» і пропонує самому читачеві вибрати сторону одного з них. Ця класова ненависть буде йти вічно. Однак не варто уподібнюватися заздрісникам і «кляузникам», а краще вкладати сили в свій розвиток. І образ Кандидата Журавльова, яскраве тому підтвердження…