«Трунар» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1830.

Жанр: повість.

Тема: образа.

Ідея: ніхто не дякує трунаря за роботу.

Проблематика. Будь-яка праця має право на повагу.

Основні герої: Адріан Прохоров, Готліб Шульц.

Сюжет. Трунар Адріан Прохоров багато років мріяв про купівлю нового будинку. Накопичивши нарешті грошей, він купив його і почав облаштовуватися на новому місці. В цьому нелегкому занятті допомагали йому дві дочки і служниця. Упоравши з усіма справами, Адріан сів пити чай і віддався сумних роздумів. Професія наклала на трунаря свій відбиток. Адріан був похмурим і відлюдним людиною. Його постійно тривожили думки про майбутні витрати на купівлю матеріалу. Також професія привчила його передчувати і сподіватися на чиюсь близьку смерть. Якщо багата людина довго хворіла, то Адріан всією душею бажав йому скоріше віддати кінці.

Сумний роздуми трунаря були перервані появою першого на новому місці гостя – шевця Готліба Шульца. Він приязно привітався з сусідом і прийняв запрошення випити чаю. Нові сусіди розговорилися. У них знайшлися спільні теми для розмови, що стосуються торгівлі. Шульц запросив Адріана на своє срібне весілля, і трунар з вдячністю прийняв це запрошення.

На наступний день трунар разом з дочками одягнулися і попрямували на свято. Гості переважно були німцями-ремісниками, яких супроводжували дружини і підмайстри. Розмова також вівся переважно німецькою мовою. Але Адріан не відчував збентеження або незручності. Стіл ломився від спиртного та закуски. До того ж Шульц не забував про свого сусіда і чергував німецькі тости з росіянами. Коли випито було вже порядно, Адріан прийшов у найсприятливіший настрій.

Гарний настрій трунаря було раптово зіпсовано. Один з гостей запропонував тост за здоров’я клієнтів присутніх. До Адріану голосно звернувся єдиний російський гість, запитавши, чому він не п’є “за здоров’я своїх мерців”. Всі присутні сприйняли це, як жарт. Але трунар відчув смертельну образу.

Свято тривало довго. Адріан повернувся додому пізно, перебуваючи в стані сильного сп’яніння. З моменту нещасливого тосту в його душі накопилася злість. Найбільше трунаря сердило, що над ним наважилися сміятися “бусурмани”. У п’яному пориві він голосно заявив, що на своє новосілля піде раді і запросить мерців. Служниця почула це і стала докоряти господаря за такі речі. Але розійшовся Адріан ще рішучіше заявив, що завтра ввечері чекає своїх “клієнтів” у гості.

Дуже рано вранці Адріана розбудили з “радісною” звісткою: нарешті померла яка хворіла довго купчиха Трюхина. Трунар відразу ж відправився до неї в будинок, домовився з родичами. Робота обіцяло хороший заробіток.

Провівши весь день на ногах, Адріан повертався додому пізно ввечері. Ще здалеку він помітив, що до нього зайшов якийсь чоловік. А біля самої хвіртки він зіткнувся з ще одним гостем, але в темряві не зміг розгледіти його обличчя. Незнайомець пропустив господаря вперед і пройшов слідом за ним.

В будинку трунаря чекало щось надзвичайне. Всюди ходили якісь люди. Адріан придивився і обімлів: всі гості були мертві. Трунар з жахом дізнавався в них тих, кому йому довелося виготовляти труни протягом усього життя. Гості обступили господаря і стали висловлювати йому подяку і вітати з новосіллям. Мерці перебували на різних стадіях розкладання. Один з них від імені всіх вибачився за тих запрошених, які вже були не в змозі встати з могили.

Але на гостинне запрошення відгукнувся навіть сержант Курилкин, людина, для якого Адріан дуже давно виготовив свій перший труну. Він ближче за всіх підійшов до трунарю зі словами подяки і збирався обійняти його. Це було вже занадто. Адріан закричав і відштовхнув скелет, який упав і розсипався. Гості зашуміли від обурення і стали напирати на господаря. Трунар повалився на підлогу без свідомості.

Адріан прокинувся і заговорив з працівницею. Вона знати нічого не знала про смерть Трюхиной і докоряла господаря в пияцтві. Трунар зрозумів, що йому приснився страшний сон і радісно зажадав чаю.

Відгук про твір. “Трунар” – жартівлива повість Пушкіна. Але за гумором ховається жалість до долі людей, що займаються “знехтуваним ремеслом”. Трунар – такий же трудової людина. Якщо він не заслужить подяки від живих людей, то доведеться піднятися з могил померлих.