Образи-символи у казці Андерсена «Снігова королева»

Текст казки Ганса Крістіана Андерсена «Снігова королева» пронизаний різними символами, хоча на перший погляд ця казка досить проста.

Твір можна поділити на сім своєрідних частин, кожна з яких має своє смислове навантаження. Число «сім» тут не випадково: це відсилання до Біблії. Саме за такий час Бог створив весь світ.

Деякі персонажі виступають як символи: Герда є уособленням добра, а Снігова королева – втілення зла. Тому саме протистояння маленької Герди злої чарівниці стає біблійним символом боротьби між добром і злом.

З перших сторінок читач дізнається, що Герда і Кай дуже люблять квіти. Рожевий кущ, яким насолоджуються діти, є символом любові та милосердя.

Цього образу протиставлена сніжинка, яка є втіленням бездушності і холодності.

Троянди ростуть у мансарді, яка є улюбленим місцем розваг Герди і Кая. Мансарда є таким собі раєм, символом божого царства.

Сніжинки ж, що падають у крижаному палаці Снігової королеви, – символ пекла, де все підпорядковано холодного розрахунку. Житло жорстокої героїні наповнене різними символами смерті.

Так, ми бачимо протиставлення: троянди, що ростуть в мансарді, яким милується Герда (символи добра і любові) – сніжинки в холодних володіннях Снігової королеви (символи зла і безсердечності).

Кай, який разом з Гердою з трепетом розглядає квіти і доглядає за ними, після того, як в його око потрапляє осколок жорстокого дзеркала, бачить у трояндах лише потворність. Ласкаво замінюється на зло: тепер героя приваблює холод і лід, з якого він намагається скласти слово «вічність».

Символом спокуси є самі осколки дзеркала. Адже Кай змінюється саме з-за них. Він піддався спокусі і змінився в гіршу сторону.

На образ змінився Кая схожа і маленька розбійниця, яка змогла змінитися на краще. Це біблійний символ покаявшегося розбійника.

Герді вдається врятувати Кая. Вона рятує його не тільки сльозами, які є символом очищення, але і псалмом «Троянди квітнуть». Ці квіти дійсно багато значать у казці.

І в самому фіналі твору знову з’являються «цвітуть рожеві кущі», які символізують перемогу добра над злом.

Герда і Кай повертаються додому. І тут знову все символічно. Кай повертається як блудний син – біблійний мотив. Адже перед тим, як виїхати на санках у палац до Снігової королеви, він нагрубив своєї бабусі. І покаявшись, він повертається до неї.

Важливим для розуміння є образи-символи голубів. Саме ці птахи розповідають Герді, що Кай живий. Голуби – це біблійні символи; це Божий вісник, голос Божий, який підказує, де знаходиться Кай.

У творі не тільки число 7 має символічне значення. Таким же має число 12. Дванадцять богатирів – це біблійний символ, пов’язаний з дванадцятьма апостолами.

Таким чином, простий на перший погляд казці Р. Х. Андерсен зміг у символічній формі відобразити деякі біблійні мотиви, головним з яких є боротьба добра і зла.