Що важливіше: особисті інтереси чи інтереси суспільства?

Вибрати щось одне буде неправильно. Вихід простий: особисті інтереси не повинні порушувати інтереси суспільства. Коли людина приходить на роботу, то люди, які там працюють, мають одні інтереси, це їх суспільство. А коли приходить нова людина і намагається внести свої корективи в їх підвалини, то заважає їм і порушує їхні інтереси. Краще всього, коли власні інтереси збігаються із суспільними або, хоча б, не суперечать їм.

Дана тема піднімається в багатьох літературних творах. Письменники хочуть показати ставлення людини до суспільства, злиття або розбіжність їх інтересів. Яскравим прикладом зіставлення інтересів є Чацький у комедії Грибоєдова «Горі від розуму».

Він позиціонує себе як «новий» чоловік, декабрист, виступає проти існуючих порядків. Він хочеться, що панувала демократія, хоче свободи особистості і слова, відходу від рабських відносинах. Його слова підтверджуються діями. Він пішов зі служби зі словами, що він не має наміру прислужувати, але готовий служити. Його протест, його особисті інтереси не співпадали з інтересами фамусовского суспільства. Він бажає, щоб переважали творчі професії, щоб люди могли і виражати себе, і заробляти на життя.

Протиставлення особистих інтересів Чацького громадським полягає також і в культурі. Товариство пародіює Захід, переймає його риси і восславляет зарубіжне мистецтво. У свою чергу, Чацький хоче просувати національну культуру, щоб народ любив своїх письменників, художників, скульпторів. Товариство приймає тоді людей благородного походження, з багатою родоводу і матеріальним достатком. Але Чацький бачить цінність в чоловічках якостях.

Суспільство не прийняло Чацького. Вони порахували, що він божевільний, хоча він був набагато розумнішими і більш розсудливий їх. Звідси напрошується висновок: можна мати особисті інтереси, але чи будуть вони потрібні суспільству і чи зможуть вони сприйняти їх? Чи готове суспільство до змін? Вони були не готові до них, адже жили за принципом підлабузництва.

Таким чином, маючи особисті інтереси ними можна ділитися із суспільством, але не нав’язувати їх і не провокувати суспільство на дії. Кому буде цікава ваша позиція, вони самі знайдуть спосіб дізнатися вас краще і розділити ваші інтереси. Бувають і протилежні ситуації, коли заможних людей не цікавить матеріальна складова нижчих верств суспільства. У такому випадку потрібно думати не тільки про себе, а й про інтереси інших.