Що важливіше у навчанні: працьовитість чи здібності?

Ідеальний варіант, коли здібності поєднуються з працьовитістю. У цьому випадку здібності розвиваються інтенсивно, і учень досягає значних успіхів по улюблених предметів або навіть всім.

Частіше буває інша ситуація: здібний учень не бажає напружуватися. Дуже рідко буває так, що учень, обділений хорошими здібностями, наділений працьовитістю, яке допомагає йому досягти таких же результатів, як у здатного учня.

Так що ж важливіше в такому випадку: здібності або працьовитість?

Всі люди в різній ступені наділені якимись здібностями, талантами, рідко — геніальністю. Але геніальність — це особливий дар, який «аршином загальним не виміряти». Ми ведемо мову про звичайних здатних і не дуже здібних людей, тому приклад геніального гульвіси Моцарта і працьовитого заздрісника Сальєрі в даному випадку не дуже доречний.

В житті ми нерідко чуємо про когось відбувся: «Які надії подавав…». А буває і так: «Треба ж, а в школі зірок з неба не хапав …». Життя підтверджує думку, що здібності без працьовитості чахнуть. Навпаки, недостатні здатності при невсипущу працю і цілеспрямованості отримують якийсь розвиток. Від малих успіхів учень рухається до більш значних показників. Бувають дивні результати. Хтось зі святих підтверджував, що якщо при малих здібності учень не лінується і долає труднощі, то Господь в нагороду робить його великою розумницею.

Так що, не можна закопувати в землю своїм нехлюйством ні талантів, ні здатності. Чим більше потрудишься, тим більше тобі воздасться. Не можна сподіватися, що хороші здібності позбавлять тебе від напруги в навчанні, а в подальшому — в роботі. І потім, у житті трапляється всяке. Моя однокласниця ніколи не готувалася до усних уроків, тому що, варто було їй прослухати пояснення вчителя, і вона, як магнітофон, могла все повторити. Але одного разу ця дівчинка серйозно захворіла, їй довелося приймати сильні ліки, які вплинули на її чудову пам’ять. В результаті дівчинка була в паніці, що їй доведеться вчити параграфи, як усім, а вона до цього просто не звикла.

Чудово, коли є хороші здібності, але, напевно, вони дані не просто так, треба працювати над ними, плекати, інакше в покарання ти залишишся тільки подає надії.

І хіба генії не були трударями? Исчерканные чернетки Олександра Сергійовича Пушкіна доводять, що він працював над кожним словом, і в нагороду за працю Муза обдаровувала його геніальним варіантом рядка.