Образ оповідача в романі Лермонтова «Герой нашого часу»

У творі «Герой нашого часу» Лермонтов використовує складну систему оповіді, так як вона йде відразу від декількох осіб. Це дозволяє автору показати абсолютно різні позиції оповідачів. Тим самим можна побачити їх внутрішній світ. Світ, куди зазвичай закриті двері, як для сторонніх, так і для друзів.

Перший оповідач постає в образі молоденького офіцера і знайомить читача з Максим Максимычем. Він у подробицях описує історію знайомства шатбс – капітана і Печоріна. Причому коли старий розповів, що товариш з Бэлой все-таки зізналися одне одному в коханні, оповідач відразу занудьгував. Його наче б засмутив такий фінал.

Молодий чоловік мало чим відрізнявся від Печоріна. Йому так само потрібні була небезпека, інтриги і несподіване закінчення всіх історій. Його розум був прагматичним, а серце не знало любові. Він не думав про те, щоб обзаводитися сім’єю, дітьми. Немає. Він у своїх «мемуарах» проживав чужу долю, де не було нудьги, а життя «била ключем».

Іншим же оповідачем є сам Печорін. Він виливає душу своєму особистому щоденнику. Адже тільки тут він пообіцяв собі бути гранично відвертим і писати правду.

У кожній сходинці можна відчути аналіз власних дій. У кожному новому абзаці, чоловік намагався виправдатися перед собою, але не завжди у нього виходило. Він багато міркував над тим, що вже зробив, і над тим, що зробити не вдалося. Печорін багато розмірковував про сенс життя, і про те, для чого він призначений.

У пропозиціях читалася і біль, і радість, і відчай. Він сам собі був противний, але в той же час, намагався піднести свою персону перед іншими людьми.

Провівши глибокий аналіз стосунки з жінками, чоловік одного разу зрозумів, що ніколи не одружиться. Ні, це не тому, що шлюб обов’язково має принести йому тугу. Одружившись, чоловік повинен був назавжди відмовитися від мрії, від Віри і від інших дівчат. Він ніколи більше не зможе випробувати такого почуття насолоди від жіночих страждань за нього.

Втративши свободу, Печорін перестане бути цікавим. Оточуючі на нього будуть дивитися, як на чиюсь власність. Не буде цього шарму, цих інтриг і дуелей, що так тривожать його свідомість.

Із записів стає зрозумілим, що він далеко не шляхетний і навіть на догоду собі, може, сміливо піти на злочин. В цей момент, його не будуть хвилювати, чиїсь почуття або подальша доля людини. Печорін зізнається собі у тому, що він егоїст.

Але чоловік так звик жити, і щось міняти вже не хоче. Незважаючи ні на що, його продовжують любити жінки, а чоловіки бояться і ненавидять. А значить, що вже не буде нудно. Настане новий день, в його житті з’явиться інша жінка, а з нею почнеться інша глава його історії.

Печорін не з тих людей, які щоразу повертаються до минулого. Після смерті Бели, він так поспішає покинути фортецю, що забуває свій «багатостраждальний» щоденник у Максим Максимыча, а може бути робить це навмисне. Чоловік хоче, щоб йому поспівчували, та строго не засуджували.