У чому вина і в чому біда барині? (по розповіді Тургенєва «Муму»)

Бариня з оповідання Тургенєва «Муму» – стара жінка, яка живе у великому красивому будинку в оточенні численної прислуги. Челядь всіляко годит господині, але бариня не відчуває себе щасливою. У чому ж її біда і вина?

Біда баби в тому, що вона самотня. Її чоловік помер, сини перебували на службі в Петербурзі, а дочки вийшли заміж. Мати діти не відвідували, тому вона не відчувала любові, ласки і турботи, які так необхідні людині. Челядь хоч і виконувала всі вказівки барині, любові до неї не відчувала. Люди просто боялися свою жорстоку, неврастеничную господиню. Її старість Іван Сергійович називає ввечері, який був «чорніше ночі».

Не могла стара похвастатать і своїм молодим життям: «день її, нерадісний і непогожий, давно минув». Мабуть, жінка ніколи не мала справжнього щастя, підміняла його багатством і владою.

Стара сама була винна в тому, що її життя склалося сумно. Вона відрізнялася поганим характером, який навряд чи проявився тільки в літньому віці. Люди, що оточували її, не були щасливими, вони жили в постійному страху, що зроблять щось не те і будуть покарані господинею. Бариню боялися всі: від наближених до неї приживалок і дворецького до прачок, які навіть не бачили її.

Жінка часто страждала від нервових розладів. Вона могла бути веселитися, але вмить стати чорніше хмари. Щоб зіпсувати їй настрій вистачало дрібниці, якому інша людина не надав би значення. Але і це ще не все, якщо бариня раділа, інші теж повинні були робити вигляд, що задоволені, інакше ризикували бути покараними. Звичайно ж, при такому розкладі, бариня відчувала фальшивість усмішок і «щебетання» своєї челяді. Це ще більше дратувало її. Незважаючи на те, що автор оповідання називає перепади настрою поміщиці нервовим розладом, я думаю, що це «напади» егоїзму.

Бариня не вміла цінувати людську душу. Вона цінувала тільки тих людей, яких вважала корисними. Наприклад, до Герасиму її мала сила, дворецький був цінний своїм умінням виконувати накази, не переча господині. Поміщиці було все одно лукавий перед нею людина, щирий, злий чи добрий, головне отримувати від нього вигоду.

Ще страшніше вина барині в тому, що вона дозволяла собі розпоряджатися долею інших людей. Відчуваючи владу над ними, вона вважала, що може грати їхніми серцями. Коли поміщиця побачила, що може втратити черевичника через його пристрасть до алкоголю, наказала одружити його на Тетяні. Бабу не цікавило, чи захочуть цього призначені нею «наречений» або «наречена» і чи є у них якісь почуття. Таке ставлення рушило долі людей і підживлювало прислугу ненавистю до пані.

Стара не вміла опанувати своєю жорстокістю. Вона запросто могла образити того, хто слабший неї. Так сталося і з бідолахою Муму. Собака просто не захотіла підійти до пані і цим прирекла себе на смерть. Бариня була злопам’ятною, так як не відмовилася від своєї затії вапна Муму, поки чорну справу не було завершено. Щоб домогтися свого, жінка маніпулювала почуттями людей. Вона знала, що зробить боляче Герасиму, але і це не зупинило її.

Таким чином, головна біда барині в самоті, а винна в ній вона сама.