«Пророк» – порівняльний аналіз віршів Пушкіна і Лермонтова

У 1826 році А. С. Пушкін написав вірш «Пророк». Критики сприйняли цей вірш в багнети, адже вважали, що Олександр Сергійович спробував підняти себе на вершину літератури, постати перед іншими служителями пера і народом Богом літератури. Таке враження вірш справило завдяки високому складу та інтерпретації поета як помазаника Божого. Насправді ж, Пушкін пише не тільки про себе, він створює загальний образ майстра слова, по-новому інтерпретуючи вічну тему поета і суспільства.

Через 15 років, в 1841 році, вірш «Пророк» написав Лермонтов М.. Літературознавці стверджують, що це алюзія на однойменний твір А. Пушкіна. Крім того, джерелом для вірша послужила Книга пророка Єремії (частина Старого Завіту).

На початку вірша А. С. Пушкіна описана зустріч ліричного поета з «шестикрылым серафимом». Як дізнаємося пізніше, ліричний герой – поет. Ангел легенько торкнувся зіниць героя, і він став бачити те, що приховано від людських очей: «неба содроганье», «гад морських … хід». Такі перетворення торкнулося мови ліричного героя: ангел вирвав людський, який часто «празднословил і лукавив», замінивши мудрим жалом змії. Але навіть цього недостатньо, щоб звичайна людина став справжнім поетом-пророком, тому замість серця серафим «водвинул» герою палаючий вугілля.

Тільки після таких змін чоловік став пророком, якого вищими силами дано нести мудрість людям. Така інтерпретація образу Божого посланця розходиться з біблійної, але доступно пояснює читачі, чому вірші деяких поетів здатні «палити серця людей».

Вірш М. Лермонтова здається продовженням Пушкінських рядків. Також як і у вірші Олександра Сергійовича, герою даного твору колись було дано «всебачення пророка». Ось тільки був до нього не ангел, а сам «вічний суддя».

Завдяки своєму дару, поет зумів бачити вади та злоби, став проповідувати любов і правду. Ось тільки люди не розуміли його, кидали каміння, і, нарешті, вигнали з міста. Перед тим як вирушити в пустелю, герой посипав голову попелом. У цьому опис неважко дізнатися біблійного пророка Єремію, який також був вигнаний у пустелю.

Після вигнання ліричний герой одиноко коротає свої дні, насолоджуючись єдністю з природою. Іноді він вибирається в місто, але бачить все ту ж картину: люди показують на нього, висміюючи перед дітьми. Саме це потроху гасить надію на відродження людського роду.

Як бачимо, вірші схожі тільки на перший погляд, насправді ж алюзія тільки поверхнева. А. С. Пушкін в «Пророка» акцентує увагу на перетворенні людини в пророка і ролі пророка в суспільстві. Лермонтов М. розповідає про життя після перетворення в пророка. При цьому, на відміну від Пушкіна, він наближає свою інтерпретацію до біблійної. Вірш А. С. Пушкіна написано в дусі класицизму, М. Ю. Лермонтов створює романтичного героя, самотнього зі стійким, неповторним характером.