Образ Санкт-Петербурга в повісті Достоєвського «Білі ночі»

Федір Достоєвський у повісті «Білі ночі» показує те, як головні герої ставляться до свого міста. Мрійника, як романтичного героя, дуже підкорює Петербурзька весна. Він бачить у ній щось особливе, дуже зворушливе і незрозуміле. Швидше за все, автор за допомогою опису весняної природи Петербурга показує надії мрійника на зміни на краще і в його житті, на пробудження від його фантастичних снів.

Мрійнику подобається місто. Блукаючи по Петербургу він звертає увагу на ті дрібниці, які не кожна людина помічає. Йому подобаються будинку, в його уяві вони вміють говорити. Герой подумки спілкується з ними. Ось якийсь будинок перефарбували, і він поскаржився нашому герою, що йому не подобається така фарба. Наш герой вважає,що в глухих закутках Пітера живуть самотні люди-мрійники.

Петербург – великий місто, в ньому життя кипить, навколо крутиться в життєвому вирі людська топа. З-за частої похмурої погоди в місті не вистачає сонця. Коли починається років, майже всі жителі їдуть на дачі. Один наш герой вдома сидить і мріє.

Про місто Мрійник говорить і з новою знайомою, Настусею. Вони схожі на думку про Петербурзі. Молоді люди схожі, тому швидко знаходять спільну мову. І Мрійник, і Настуня наділені вмінням бачити прекрасне навколо себе. І все тому, що вони самі прекрасні всередині.

Внутрішній світ головного героя живе в гармонії з природою, з містом. Мрійник самотній серед людей, тому знаходить собі приятелів серед будинків Петербурга. Йому здається навіть, що вони вітаються з ним, запитують про самопочуття.

Особливо самотньо герою стає, коли у літній період більшість городян їде на дачу. Місто порожніє, здається, що весь Петербург перебрався на дачу, і тільки такі, як Мрійник, залишилися у своїх відокремлених куточках міста.

Головний герой дуже спостережливий і зауважує, що жителі різних районів Петербурга мають свої особливості. Вони відрізняються манерою одягатися, говорити. Хтось розумніший, а хтось має радісний погляд на світ.

Мрійник часто гуляє по околицях Петербурга. У нього з’явилися улюблені місця, де йому особливо приємно бувати. Під час прогулянки він знайомиться з дівчиною Настею, яка подарує йому чотири білі ночі. Спілкування з Настусею було недовгим, але завдяки цьому знайомству Мрійник зрозумів, що не тільки мрії бувають прекрасними, але і справжнє життя. Герой каже дівчині про те, що в Петербурзі незвичайні заходи і світанки. Як-то дивлячись на вечірнє небо, він сказав дівчині, що день буде чудовим.

Образ Петербурга має велике значення в повісті. Місто для Мрійника – живий організм: то галасливий, динамічний, то тихий і самотній, як і він.