Образ царя в казці Єршова «Коник-Горбоконик»

Колоритним героєм казки П. Єршова «Коник-Горбоконик» є цар. Автор жодного разу не називає вельможу по імені. Можна зробити припущення, що образ збірний. Цар дуже багатий, так як може дозволити собі все, що заманеться: і коней з алмазними копитами, і Жар-птицю і навіть дочка ясного Місяця.

Вперше перед читачем цей герой з’являється під час бесіди зі своїм підданим, який доповідає про диво-конях. Цар спочатку неохоче слухає, адже такого добра у нього ціла стайня. Але опис золотогривых скакунів з алмазними копитами підкуповує його. Він вирішує, що таке добро повинне бути тільки у нього. В епізоді, що описує покупку золотогривых, автор казки висміює скупість героя, який до шапок срібла «по милості своїй, дав в надбавок п’ять рублів».

Перші спостереження за царем створюють неприємне враження, що деякі його вчинки викликають у читача сміх. Виявилося, що цар любить, коли перед ним «кланяються», цінує донощиків. Він охоче вірить пліткам, особливо, коли знає, що може витягти з них вигоду. Про всі чудеса, за якими вельможа посилає Івана, він дізнається від свого придворного. Жадібність швидко засліплює царя, і він навіть не перевіряє достовірність того, про що йому розповідають. У таких ситуаціях він більше схожий на дитину, який побачив іграшку і тепер дуже хоче дістати її будь-якою ціною.

Цар безжалісний, придворні всіляко його бояться, що видно по їх поведінці. Вони бояться розбудити вельможу, говорять з ним ласкаво, обережно, б’ють поклони. У розмовах з Іваном цар тяжко покарати хлопця, якщо той буде суперечити чи відмовиться виконувати його накази: «Цар Іванові каже.- Я, помилуй бог, сердитий! І з сердцов іншої часом чуб зніму і з головою». Але ці слова зовсім не говорять про сміливості героя, адже такі чорні справи він вершив не сам, а руками слуг.

Про зовнішність персонажа ми дізнаємося набагато пізніше і, бачивши його очима молоденькою Цар-дівиці. Царю на момент цих подій сімдесят років, він беззубий і сивий. Тим не менш, він не звертає на це уваги і намагається домогтися руки п’ятнадцятирічної красуні. Він не звик, що хтось може суперечити його слова. Головний його аргумент на користь одруження: «Я хоч старий, та я сміливий». Але дівчина виявляється дуже мудрою, їй вдається обдурити старого нареченого.

В кінці казки цар вмирає: вариться в одному з молодильною котлів. Його смерть ніхто не оплакує, народ швидко приймає нового царя і царицю. Таке ставлення до глави держави говорить багато чого. Мабуть, багато людей натерпелось під час його правління.

Що ж стало причиною смерті царя з казки П. Єршова «Коник-горбоконик»? Відповідь проста – його егоїзм, звичка жертвувати іншими і самовпевненість. Цар навіть не звернув уваги на те, що допоміг Івану вірний друг і не подумав, що у нього такого помічника немає. Але він був упевнений, що зможе виринути з гарячих котлів, за що і поплатився.

Образ царя ще раз доводить, що жадібність, самозакоханість та егоїзм здатні погубити людину. На його прикладі можна ще раз переконатися, що можна бути багатим, але нещасливим і причиною тому є сам людина, яка своїми вчинками відштовхує оточуючих.