Образ молодого солдата у вірші Лермонтова «Бородіно»

У вірші М. Ю. Лермонтова «Бородіно» читач зустрічається з колишнім солдатом, який розповідає про війну. Воспоминанья переносять воїна в той час, коли він був молодим. Лермонтов М. зовсім не описує зовнішність героя, для автора головне – його переживання під час бою і перед ним.

Молодий солдат прислухається до думки «людей» похилого віку – бувалих воїнів. Він помічає, як ті реагують на попередні відступи. Вони дивуються, чому росіяни не можуть увігнати у ворога багнети. Цю думку поділяє і молодий бойовий товариш. Це підтверджується піднесеним настроєм бійця, коли той бачить «велике поле», де можна буде, нарешті, розгулятися з французами.

Не дарма кажуть, що у молодих людей гаряча кров. Мабуть, під час війни вона ще більше підігрівається. Інакше як пояснити те, що солдат кидається в бій і зовсім не думає, що може померти. Він дбає тільки про те, як пригостити «друга»-француза зарядом з гармати. Дводенна перестрілка для героя здається «безделкой», тому він разом з товаришами чекає не дочекається, коли справа дійде до картечі.

Молодий чоловік любить спостерігати за настроями бойових товаришів і ворогів. Перед рішучим боєм він зауважує занепад духу серед своїх: хтось мовчки готує зброю, інший сердиться, бурчить. Француз ж у цей час тріумфує в передчутті перемоги. І сам молодий герой кілька віддається занепадницькому настрою, адже недавній досвід показав, що противник сильний.

Натхненником для рішучого ривка стає полковник з його батьківською любов’ю і полум’яною промовою про борг перед Москвою. Відразу помітно, що для молодої людини командир-батько – приклад для наслідування. Солдат з гордістю заявляє, що їх командир був «хватом», шкодує про його смерть. Мова полковника про те, що потрібно померти за Вітчизну відгукнулася в серці бійця, а це говорить про його любов до рідного краю.

Солдат разом з іншими поклявся стояти за Батьківщину до останнього. Він розуміє: порушити цю клятву – значить зрадити самого себе. Він знає, що бій може стати для нього останнім, але в його голові не виникає ні єдиної думки про втечу з Бородінського поля.

Після напруженої ночі очікування починається новий бій. Тут вже молодий солдат говорить від імені всіх солдатів, які стали для нього побратимами. Молодий солдат розумів: здобути перемогу можна лише підтримуючи один одного. Таким чином, лермонтовський герой, протилежність бійцям, які заради слави готові відокремитися від товаришів, пожертвувати життям іншого.

Молодий солдат пишається перемогою росіян. З гордістю вигукує, що ворог, нарешті, дізнався «що значить російська бій удалый». Під час битви він, як і інші товариші по службі, розумів, що солдатські життя не важливі, коли потрібно захистити Батьківщину.

Таким чином, у молодому солдата М. Ю. Лермонтов втілив кращі риси російської людини – хоробрість, вміння вистояти заради Батьківщини навіть у самому важкому бою. Лермонтов М. не називає імені молодого солдата, не відтворює його зовнішність, тому образ можна вважати збірним.