Майстер і Маргарита Булгакова: короткий зміст по главам, епілог і опис великого балу

Твір Булгакова «Майстер і Маргарита», короткий зміст якого наведено нижче, вперше був виданий в 1969 році. Сталося це в Німеччині, на батьківщині автора. На жаль, цей великий роман надрукували тільки через 4 роки. Закінчити його письменник не встиг.

Глибинна думка роману

Перечитуючи зміст роману по главам, розумієш, що його формат — книга в книзі. Дія відбувається на рубежі XX століття. Москву відвідав Воланд — Сатана, звідси пішла назва частин твору: московські голови. Також описуються події, що відбулися 2 000 років тому: бродячий філософ засуджений розп’яттям за свої погляди. Дія відбувається в місті Ершалаим (Єрусалим), тому глави називаються — ершалаимские.

Сюжет побудований одночасно в двох часових проміжках. Основні герої перемежовуються з другорядними, одні епізоди підносяться так, немов це друга сюжетна лінія роману Майстра, інші являють собою розповіді Воланда, який став очевидцем подій.

В епілозі створюється враження філософського спрямування роману, зачіпає вічну тему добра і зла.

Людська природа і її суперечливість відображаються на сторінках зрадою, злом, любов’ю, істиною, брехнею. Мова Михаїла Панасовича підкуповує глибиною думки, іноді зрозуміти її після першого прочитання роману неможливо. Тому знову і знову хочеться повертатися до цієї книги.

Увага! Російська історія початку 30-х років минулого століття постає в «Майстрі і Маргариті» трагічно, адже в Москву під виглядом Воланда з’явився диявол. Він стає бранцем фаустовских цитат про те, що хоче робити зло, а виходять лише добрі справи!

Москва

Дія, про яку оповідають Московські голови відбувається в столиці. Відкладання в довгий ящик видання твору пояснюється тим, що персонажі списані з реальних людей, які займаються помітною культурною діяльністю. Багато представляли близьке коло автора, а знайомство з ними загрожувало арештом.

Знайомство з героями, зав’язка інтриги

Сюжет книги починається з появи незнайомця, який називає себе Воландом. Він є фахівцем чорної магії, хоча насправді є Сатаною. Втрутившись у суперечку Михайла Берліоза з поетом Іваном Бездомним про існування Бога, незнайомець запевняє: Ісус Христос — реальна людина. Як доказ правдивості своїх слів він пророкує Берліозу загибель, відрубану голову, і що вб’є його «російська дівчина-комсомолка».

Друзі починають підозрювати дивного пана в шпигунстві. Перевіривши документи, засвідчуються що пан цей переїхав на запрошення працювати консультантом магічних явищ. Воланд розповідає ким був Понтій Пілат, Аннушка, згідно з сюжетом роману, в цей час проливає на дорогу масло.

Початок третьої глави описує передбачення Воланда, знову характеризується той, кого переїхав трамвай. У романі «Майстер і Маргарита» з’являється інтрига: Берліоз поспішає до будки телефонного апарату, падає, падає, залізна машина, керована дівчиною-комсомолкою, відсікає йому голову.

Іван Бездомний потім дізнається, що масло, «вбило» друга, Аннушка розлила. Його відвідує думка: винуватцем може бути загадковий незнайомець, хто вдає, що не розуміє по-російськи. Допомагає Воланду загадкова особистість у картатому костюмі.

Короткий переказ подальших пригод Івана Бездомного дозволить зрозуміти причину його попадання в психіатричну лікарню.

Іван втрачає слід Воланда, потрапляє в чужу квартиру, купається посеред ночі, опиняючись біля ресторану, входить всередину.

Тут він постає перед очима 12-і літераторів у рваних кальсонах і толстовці — під час купання інші речі були вкрадені.

З іконою та свічкою божевільний поет шукає Воланда під столиками, затіває бійку, потрапляє в лікарню. Звідси поет пробує викликати поліцію, намагається втекти, лікарі йому ставлять діагноз «шизофренія».

Пригоди Сатани

Далі роман «Майстер і Маргарита», короткий зміст якого ми описуємо, починаючи з 7 по 15 глави включно, оповідає про пригоди Воланда. Герой постає з дивною групою, яскраво виділяється серед сірої московської юрби того часу. Він і високий громадянин знайомі по попереднім головам, а інші члени свити з’являються вперше:

  • Коров’єв – високий чоловік, вступався за Воланда перед Бездомним;
  • Азазелло – невисокий рудий ікластий об’єкт, перший познайомився в Маргаритою;
  • Бегемот – величезний чорний кіт, іноді перетворюється на маленького товстуни;
  • Гелла – симпатична вампірша, що служить Воланду.

Наступний короткий переказ розкриває дивні події, що відбуваються в романі, їх учасниками є представники почту Воланда. Степан Лиходіїв, що проживає з покійним Берліозом, виявляє у ліжку незнайомої людини. Поруч з’являється Азазелло, п’є горілку, має викинути лиходія з Москви. Керівник вар’єте потрапляє на приморській берег, дізнається від перехожих, що він знаходиться в районі Ялти.

Вар’єте в наступних главах готується до подання великого мага. Воланд викликає грошовий дощ, відвідувачів засипають червінці, створили метушню. Потім він відкриває безкоштовний магазин жіночої білизни.

Результатом стають перетворення червінців в папірці і зникнення одягу – жінки панікують, нічим прикрити свої тіла, група магістра безслідно зникає.

Фінансовий директор вар’єте Римський, після невдалого нападу став вампіром Варенухи, біжить в Санкт-Петербург.

Двоє божевільних

Дія наступних глав розгортається в лікарні. Короткий зміст того, що відбувається: поет Бездомний виявляє людини, кого саме зрозуміти не може. Незнайомець виявляється пацієнтом, що називає себе Майстром. В ході бесіди, виявляється, що він потрапив сюди з-за Понтія Пілата. Вигравши 100 000 рублів, кидає роботу, знімає квартиру та пише про роман. Початківець письменник знайомиться з прекрасною жінкою — Маргаритою, була замужем. Про Майстра і його коханої стає відомо, багато хто намагається зруйнувати їх щастя, не допускаючи друку роману.

Невеликий уривок робіт був виданий, результатом стали численні рецензії, засуджують автора. Начитавшись негативних висловлювань, Майстер сходить з розуму. Раптово він спалює свої рукописи в печі, але входить дівчина встигає врятувати кілька сторінок. Вночі письменник потрапляє в лікарню, його виселяють з квартири, поміщають в психлікарню. Про Маргариті він більше нічого не чув, а повідомляти їй про своє становище не бажає, щоб не травмувати серце коханої.

Вувагу! Майстер страждає, відмовляючись від коханої Маргарити заради її життєвого щастя.

Сатанинський бал

Втративши кохану людину, Маргарита живе з чоловіком. Одного разу гуляючи на вулиці, потрапляє на похорон людини, яка потрапила під трамвай в парку. Тут знайомиться з Азазелло, цитує рядки спаленого роману.

Вразивши дівчину своїми знаннями, він дарує їй чудодійний крем, намазавшись яким вона стає молодшою і отримує дар – уміння літати. Загадковий Азазелло дзвонить по телефону, кажучи, що пора розвіятися.

Переказуючи сюжет 21 глави, можна підкреслити нічні пригоди Маргарити з покоївкою Наташею, намазавшей тіло чаклунським кремом і яка полетіла разом з господинею.

Короткий переказ історії про великому балі у Сатани, що відбувається на квартирі Воланда, починається запрошенням, отриманим дівчиною від Коровьева. Він стверджує: “в жилах Маргарити тече королівська кров, вона займе місце на троні. При зустрічі з дияволом, він запитує її: «Може бути є печаль або отруйна душу туга?» Дівчина відповідає негативно.

Великий бал у Сатани починається обмиванням Маргарити кров’ю, змішаною з рожевим маслом. Вона зустрічає гостей Воланда і проводжає їх в бальну залу. Прибулі є давно померлими злочинцями, серед яких є:

  • отруйники,
  • звідники,
  • фальшивомонетники,
  • вбивці,
  • зрадники.

Нічний бал закінчується, Воланд наповнює голову покійного Берліоза кров’ю московського чиновника, королева Маргарита випиває вміст черепа. Закінчується дійство зникненням примар, героїня виявляється у Професора будинку, отримує подарунок, тим часом повертається Майстер.

Увага! Дія балу відбувається в квартирі Воланда, перетворилася на розкішний палац.

Ершалаим

Короткий зміст цієї частини «Майстра і Маргарити», названої «Ершалаимские глави» починається допитом, веде його Понтій Пілат. Прокуратор Іудеї розмовляє з мандрівним філософом, якого звинувачують у діях, спрямованих проти кесаря.

Старий симпатизує молодій людині, облегчившему його черговий напад мігрені, але той не хоче відмовлятися від сказаних раніше слів.

Понтій Пілат намагається врятувати Га-Ноцрі. У нього нічого не виходить, і молодої людини, впевненого у своїх твердженнях, розпинають з двома розбійниками.

Учень пророка Левій Матвій залишається чергувати поруч, вночі він знімає тіло Ієшуа, щоб поховати в печері. Іуду з Кириафа вночі заколюють невідомі люди.

Завершення роману

Епілог «Майстра і Маргарити» оповідає про те, як Воланд прощається, від’їжджаючи назавжди. З’являється Левій Матвій, його мета — закликати закоханих Майстра і Маргариту. Зустрілися знайомі випивають вино, принесене котом, відлітають, забравши закоханих. Кримінальну справу, пов’язану з дивними обставинами, розвалилося: Варенуха став говорити правду, Римський звільнився, нещаслива квартира згоріла. Іван Бездомний став філософом, старий Понтій Пілат є щоночі йому уві сні.

Майстер і Маргарита короткий зміст (Булгаков М.)

Майстер і Маргарита короткий зміст

Висновок

Михайло Опанасович планував зробити роман сатирою на Сатану. Після правок на перший план постали новоспечені тези, спрямовані на чисту любов, пошук свіжої правди, торжество справедливості. Короткий переказ твору не дозволить охопити всі його головні напрямки повністю, настійно рекомендується прочитати роман цілком.