Аналіз вірша Єсеніна «Осінь»

Вірш «Осінь («Тихо частіше можжевеля по обриву…») було написано в 1914 р. Воно являє рання творчість Єсеніна С.. Поет включив твір у цикл «Голубень». Вперше вона побачила світ на сторінках «Скіфа» в 1917 р. Деякі дослідники припускають, що вірш незакінчена.

У творі розвивається традиційна для літератури тема осінньої природи. Уважний читач може помітити християнські мотиви. Для розкриття теми автор створив оригінальні, глибокі образи. Єсенін С. стверджує, що осіння атмосфера наближає людину до природи, показує, що Господь завжди поруч із людьми, і ми повинні пам’ятати про його жертву.

Жанр вірша Єсеніна С. «Осінь» – елегія, так як в ньому переважають пейзажні замальовки, у деяких рядках чітко проявляються філософські нотки. Атмосфера твору спокійна, розбавлена солодкуватою сумом.

Перша строфа відтворює осінню тишу, що панує в можжевелиной частіше. Здається, природа завмерла, спостерігаючи за тим, як осінь «чеше гриву». Єсенін С. являє золотий час року рудою кобилою. Образ кобили символічний, у фольклорі він означає красу і граціозність. Згідно Біблії кінь – досконале творіння Господа. Таким чином, автор натякає, що осіння пора теж досконала.

Розчесавши гриву, кобила-осінь гуляє по вільним простором. Звучання її підков чути над річкою. Сергію Олександровичу здається, що цей звук синього кольору. Цей колір символізує вічність, небо, доброту і цнотливість, тому гармонійно доповнює християнські образи та мотиви.

Осінь неможливо уявити без вітру. З’являється він і в аналізованому творі. Вітер скромно ступає по листю, боячись злякати тишу. Сергій Олександрович називає його схимником, тобто ченцем. Вітер «підходить» до горобині, цілуючи її ягоди. Поетові здається, що це «кранные виразки незримого Христа». Так автор перетворює горобину в біблійний символ.

Вірш Єсеніна С. «Осінь» невелика за обсягом, але за змістом його умовно можна розділити на дві частини: розповідь про осінь-кобилі, розповідь про вітер і горобині. В центрі кожної змістової частини свій образ-символ. Формально твір складається з чотирьох дистихов з паралельною рифмовкой. Кожної змістової частини присвячено по дві строфи. Віршований розмір шестистопного хорей з пиррихием.

Головним інструментом для створення осінніх образів є художні засоби. Вони ж відіграють важливу роль у розкритті теми і реалізації ідейного звучання вірша. Переважають у тексті метафори, адже саме вони допомагають оживити неживі образи: «осінь – руда кобила – чухає гриву», «чути синій брязкіт її підков», «схимник-вітер кроком обережним мне листя». Виразності пейзажній замальовці додають епітети: «руда кобила», «синій дзвін», «крок обережний».

Ледве вловимий шум осінньої природи передається за допомогою аллитерации «з», «ж», «ш»: «осінь – руда кобила – чухає гриву».