Аналіз вірша Нікітіна «Русь»

Вірш «Русь» – зразок ранньої лірики В. Нікітіна, проте багато літературознавці вважаю його вершиною творчості поета. Іван Савович побачив світ у Воронежі. Невелике містечко став джерелом знань про життя простого народу, які пізніше відбилися у віршах, у тому числі і в «Русі». Опублікували цей вірш у 1853 р. у місцевій газеті.

Тема поезії – безмежна любов до рідної землі. Автор показує красу російських просторів і могутність своєї країни. Крім того, В. Нікітін нагадує про важливість історії народу, яка не дає згаснути полум’ю патріотизму.

У центрі вірші ліричний герой. Він нагадує провідника, який допомагає читачеві подорожувати «Русі». Спочатку ліричний герой спостерігає за природою рідного краю. Він вважає, що Русь – це не тільки неосяжні землі, але і величезний небесний намет. Створюється враження, що дорогі серцю простори ліричне «Я» бачить з висоти пташиного польоту, адже він помічає все: степи, гори-велетні, річки і ниви. В кожній деталі панорамних картин природи ліричний герой зауважує найважливіше.

Як щось могутнє і непідвладне людині описується північ. Тут панує холод. Над пустельними просторами кружляє сніг, а оточене все морем з крижинами. Ці пейзажі відлякують і закохують одночасно. Опис природи завершується захопленим вигуком ліричного героя.

Поступово В. Нікітін переходить до відтворення історії Русі. Він захоплюється Батьківщиною, яка зуміла вистояти в боротьбі з татарами, Литвою, «ляхами». Все це автор називає «старовини святий славетними подвигами». Кілька строф присвячено опису «хмари темної», що прийшла із Заходу. Під цією метафорою ховається бій з військами Наполеона. Не дивно, що Іван Савович акцентує увагу саме на цю подію: багато хто з його сучасників були очевидцями поразок і перемог росіян у війні з французами.

З повагою поет говорить про царя: за першим його покликом народ зібрався на «кривавий бенкет». Цікаво В. Нікітін зображує смерть ворогів, кажучи, що вони «улеглися спати… навіки», а ховали їх північні хурделиці і бурі. Перемога, на думку, автора «Русі», прославила народ російський. Останні строфи – висновок ліричного героя, який, водночас, є і закликом любити «Русь могутню».

Аналізований вірш розділене на 29 чотиривіршів. Рядки в катренах не римуються, але ритм у них чітко витриманий. Віршований розмір ямб. Завдяки особливостям змісту і будови вірш нагадує народну пісню або билину. За змістом «Русь» ділиться на три частини: оспівування природи, екскурс в героїчне минуле, визнання в любові до Русі.

Художнє оформлення твори В. Нікітіна має фольклорні ознаки, які більшою мірою втілилися на мовному рівні. Наприклад, вживаються лексеми, характерні для народної поезії: мурава, лайка, Русь, бенкет. Народний дух проявляється і в стежках. Про це свідчать метафори («дала урок ляху гордому», «облегла тебе темна хмара», «мати сиру земля колебалася») і епітети («синє море», «чисте поле»).