Любовна лірика Пушкіна – улюблені вірші: список, аналіз творчості, як розкривається тема кохання у творах

Тема любові у творчості Пушкіна не тільки описує емоційний стан людини в період закоханості, але відбиває особливе ставлення поета до цього почуття. Любовна лірика Пушкіна охоплює життєві, філософські, психологічні проблеми, є надихаючим джерелом усього творчості.

Рання лірика

Роки, проведені в Царськосільському ліцеї, сприяли не лише розвиткові поетичного дару юного ліцеїста. Ідеї вільнодумства, що панували в старих ліцейських стінах, вплинули на формування:

  • особистості;
  • світогляду;
  • ставлення до літературного мистецтва.

Ставлення Пушкіна до любові ще не так яскраво відображено, ніж в більш пізні роки.

Вірші, народжені в ці роки, показують, як розкривається тема кохання в ліриці Пушкіна в початковий період становлення поета, як поступово відточується його перо.

Важливо! Рання юнацька лірика Пушкіна – це свого роду узагальнення та власний аналіз поетичних творів класиків російської та світової літератури.

У ранньому циклі пушкінських віршів жіночі образи змальовані схематично: «Співак», Красуня», «Бажання». Юнацька лірика Пушкіна – це насамперед переживання таємничого незрозумілого почуття. Поет говорив про бажання любити, йому дорого «кохання муки».

У посланні «До Наталі» поет звертається до кріпосної акторки. Вірш написано у стилі класицизму. Юнак говорить про своїх перших палких почуттях, яких він ще соромиться, захоплюється красою молодої дівчини.

Аналіз віршів ліцейського періоду, написаних про кохання, дає підставу дослідникам вважати Пушкіна послідовником грецького поета Анакреонта, автора гімнів і легких віршів про кохання за «повною чашею вина». Юний поет пише про перших любовних радощі і розчарування, вірності дружному лицейскому братству. Віддаючи данину модному в той час захопленню, він часто залишає епіграми в дамських альбомах і жартівливі вірші. В арсеналі поета їх цілий список: «Красуні, яка нюхала тютюн», «В альбом Голіциною», «Чернець». Вони наповнені легким гумором, несподіваними парадоксами, кумедною грою слів.

Увага! Літературознавці відзначають, що на ранньому етапі для пушкінського стилю характерні дві риси. З одного боку, творчий, сміливий підхід до завдань літературного мистецтва, неприйняття віджилих стереотипів, з іншого – різноманіття жанрових мотивів.